Jesteś tu: Strona główna Aktualności Artykuł

Region > Zwierząt sposoby na zimę

Dodano: 5 stycznia 2008, 21:30 Autor:

Śnieg i ostre mrozy to nie lada wyzwanie dla większości gatunków zwierząt żyjących w naszym regionie. Każde z nich ma własne sposoby na przetrwanie zimy.

Niektóre zwierzaki przygotowania do zimy zaczynają wczesnym latem. Już wtedy gromadzą pod skórą zapasy tłuszczu, dzięki którym są w stanie przetrwać czas niedoboru pokarmu. W ten sposób postępują głównie te zwierzaki, które zapadają w zimowy sen np. nietoperze, popielice oraz jeże. W zimę ich serce bije bardzo wolno, a temperatura ciała znacznie spada.

Gromadzony pod skórą tłuszcz to recepta na mrozy także największych zwierząt występujących w północno- wschodniej Polsce, np. żubrów i jeleni.

- Ale te gatunki nie zapadają w sen. Przez całą zimę są bardzo aktywne. Całymi dniami szukają pożywienia pod śniegiem. W najgorszych wypadkach mogą też liczyć na leśników, którzy zostawiają im w karmnikach siano i zboże - mówi Andrzej Antczak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Białowieża.

Inną strategię przyjmują ptaki, które przez całe lato i jesień pracują nad zgromadzeniem zapasów. - Niektóre gatunki, np. sójki, robią tak wiele różnych skrytek, że później nie są w stanie odszukać sporej części zapasów - opowiada Andrzej Antczak.

Ciekawie w czasie zimy zachowują się też bobry. W największe mrozy kryją się pod powierzchnią wody, gdyż pod taflą lodu jest cieplej.

Mrozem nie przejmują się za to owady. Jeszcze przed nadejściem zimy wszystkie zasypiają zagrzebane bezpiecznie w ziemi albo ukryte pod korą i wśród korzeni drzew.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Region > Gospodarka w styczniu zwalnia

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy martwi cię sytuacja w służbie zdrowia?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 73.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.