Galeria Plaza musi zmienić plany

Dodano: 21 października 2008, 22:11 Autor:

Suwałki. Budowa Plazy, tak wyczekiwanej przez suwalczan galerii handlowo-rozrywkowej, rozpocznie się najwcześniej wiosną przyszłego roku. Powód? Budynek po byłym areszcie został wpisany do rejestru zabytków i trzeba przygotować nowe plany.
- Nie mogę się doczekać, kiedy Plaza powstanie. Mieszkańcy będą mieli gdzie robić zakupy i spędzać wolny czas. Będą też nowe miejsca pracy - mówi Grażyna Gościewska.

- Nie mogę się doczekać, kiedy Plaza powstanie. Mieszkańcy będą mieli gdzie robić zakupy i spędzać wolny czas. Będą też nowe miejsca pracy - mówi Grażyna Gościewska. (fot. E. Krajewska)

Jedyna nadzieja w jutrzejszym spotkaniu inwestora z konserwatorem zabytków.
Były areszt w rejestrze

Centrum usługowo-rozrywkowe ma powstać przy ulicy Dwernickiego, na działce po byłym areszcie śledczym. W gmachu o pow. 19 tys. m kw. znajdzie się około stu sklepów oferujących produkty różnych marek, multikino oraz kawiarnie.

- Plaza posiada już pozwolenia na wykonanie m.in. prac ziemnych oraz parkingów - informuje prezydent Józef Gajewski. - Mamy też gotowe porozumienie dotyczące inwestycji na rzecz miasta. Firma zadeklarowała bowiem przebudowę na
jbliższego skrzyżowania, czyli ulicy Utrata z Dwernickiego.

W połowie tego roku inwestor wystąpił do ratusza o kolejną zgodę - na przebudowę byłego aresztu, gdzie miały powstać m.in. pomieszczenia biurowe.

Plaza przedłożyła projekt adaptacji, a ten zakładał, że część ścian zostanie wyburzona. Plan nie może jednak być zrealizowany. Kilka tygodni temu, na wniosek konserwatora budynek po byłym areszcie został wpisany do rejestru zabytków.

- Nie jesteśmy przeciwko budowie centrum - tłumaczy Stanisław Tumidajewicz, kierownik delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Suwałkach. - Ale chcemy też ratować perełki architektoniczne, a do takich właśnie należy budynek aresztu. Trzeba więc go, bez żadnych zmian, odpowiednio wkomponować w całość.

Budowa na wiosnę?
Plaza próbowała podważać decyzję konserwatora, odwołując się do ministra kultury. Ten jednak utrzymał postanowienie w mocy. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak przygotować nową koncepcję zagospodarowania zabytku.
- Wszelkie ustalenia w tej sprawie będą podejmowane z konserwatorem wojewódzkim - zastrzega Tumidajewicz.

Jak się dowiedzieliśmy, spotkanie ma się odbyć jutro. Czy zapadną wiążące decyzje, nie wiadomo. Nawet jeśli tak, to inwestor musi ponownie wystąpić do suwalskiego ratusza o zgodę na budowę.

- Miasto zrobiło wszystko, aby centrum mogło powstać i mam nadzieję, że wiosną przyszłego roku budowa się rozpocznie - dodaje prezydent Gajewski.
Inwestor, który kilka miesięcy temu, w drodze przetargu poszukiwał głównego wykonawcy obiektu, dziś na temat terminu rozpoczęcia prac woli się nie wypowiadać. Piotr Wojtaszek z obsługi prasowej Plazy zapewnia jedynie, że firma nie zamierza rezygnować z budowy suwalskiego centrum.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy suwalski szpital przetrwa restrukturyzację?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 79.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.