Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciało bez skazy

(now)
Laser diodowy służy m.in. do usuwania zmian naczyniowych na twarzy i nogach, zmian skórnych oraz usuwania włosów z małych powierzchni.
Laser diodowy służy m.in. do usuwania zmian naczyniowych na twarzy i nogach, zmian skórnych oraz usuwania włosów z małych powierzchni.
Depilacja, zabiegi odmładzające, usuwanie przebarwień - z tym kojarzy się medycyna estetyczna. Coraz bardziej popularną bronią w walce z niedoskonałościami skóry jest laser

dr Piotr Bednarski, lekarz medycyny estetycznej

dr Piotr Bednarski, lekarz medycyny estetycznej

Laser chirurgiczny działa tak, jak skalpel. Z tą, oczywiście, przewagą, że w czasie zabiegu praktycznie nie ma krwawienia. Pozwala nam na wykonanie wielu zabiegów w prosty i przyjazny dla pacjenta sposób. Bez krwi, bez kontaktu narzędzia z ciałem, bez zakażeń żółtaczką i innymi wirusami i bakteriami. To, co zostaje po zabiegu, goi się szybko - tak właśnie działa laser, przyśpiesza gojenie.
Usuwane laserem nawet duże zmiany, na przykład na plecach czy dekolcie, pozostawiają znacznie mniejsze blizny niż po cięciu skalpelem. Laser chirurgiczny jest bezpieczny w odpowiednich rękach. Nie wnika w głąb ciała, nic tam nie uszkadza. Nic nie napromieniowuje, działa punktowo. Tnie i odparowuje tkanki. Usuwa to, co niepotrzebne.

Pozwala on na usuwanie z powierzchni skóry niepożądanych zmian. Pozostawia jedynie niewielką, prawie niewidoczną bliznę.

- Wykorzystywanych jest bardzo wiele rodzajów laserów, np. neodymowo-yagowe, aleksandrytowe, diodowe, rubinowe - mówi dr Piotr Bednarski, lekarz medycyny estetycznej i wykładowca w białostockiej Wyższej Szkole Kosmetologii.

Skuteczniejsze niż niskoenergetyczne (tzw. zimne) są lasery wysokoenergetyczne (tzw. gorące). Ale przy niskiej energii mniejsze jest ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego w gabinetach kosmetycznych używane są głównie aparaty emitujące niskie wartości energii.

Skóra idealna

Wskazania do wykonania zabiegu np. laserem CO2 to obecność na skórze znamion, zmian barwnikowych, brodawek, wrastających paznokci i blizn.
- Laser bardzo precyzyjnie przekazuje ciepło do tkanki - wyjaśnia dr Bednarski. - Odparowuje ją i dokładnie zamyka naczynia.

Terapia laserowa potrafi być bardzo skuteczna w leczeniu trądziku. Zwłaszcza w połączeniu z innymi metodami. Światło lasera przyspiesza gojenie istniejących zmian oraz zapobiega powstawaniu nowych. Odpowiednio dobrana długość fali wnika ponadto w głąb skóry. I ogranicza produkcję wydzieliny gruczołów łojowych. Światło lasera działa też bakteriobójczo.

Sposób na naczynka

Lekarz za pomocą lasera może zamknąć też rozszerzone naczynia krwionośne. Zależnie od wielkości zmiany, wykorzystuje się różne lasery. Najłatwiej zamyka się naczynka na twarzy. To jedna z najskuteczniejszych metod leczenia zmian naczyniowych. A na pewno mniej bolesna niż koagulacja, czyli zamykanie naczynek za pomocą prądu. Nie można jednak wykonać zabiegu, gdy skóra jest opalona. I czasami trzeba go powtórzyć.

Co druga kobieta i co trzeci mężczyzna ma problemy z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń żylnych na nogach. Najczęściej pierwszym objawem zaczynających się problemów są "pajączki" - pękające naczynka. Do innych dolegliwości należą: uczucie ciężkich nóg, obrzęki czy skurcze i bóle. Na to też jest sposób. Zabieg laserowego zamykania naczyń na nogach przeprowadzany jest za pomocą lasera barwnikowego.

Depilacja bez bólu

Gabinety depilacji laserowej oferują urwałe usunięcie zbędnego owłosienia. W jaki sposób? Laser emituje łagodną wiązkę promieni, pochłanianą przez barwnik włosa, co prowadzi do zniszczenia jego cebulki. Należy jednak dodać, że nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i właśnie one reagują na światło lasera. Dlatego też, aby usunąć prawie wszystkie włosy, zabiegi muszą być powtórzone.

Gładko i młodo

Efektem fotoodmładzania laserowego jest wygładzenie zmarszczek, likwidowanie blizn, rozstępów, rozszerzonych porów, przebarwień, plam posłonecznych i starczych. Laser dotrze do dowolnej części ciała, tam gdzie potrzebne jest wygładzenie i odmłodzenie skóry (twarz, szyja, dekolt, ramiona, brzuch, pośladki, dłonie, a nawet powieki). Impulsy laserowe wnikają w skórę i pobudzają skórę właściwą do regeneracji. Zabieg polega na naświetlaniu skóry twarzy, dekoltu czy grzbietów rąk za pomocą specjalnie dobranego promieniowania laserowego.

Sezon na zmiany

Najlepszy czas na zabiegi laserowe to wczesna wiosna lub późna jesień. Światło lasera uwrażliwia bowiem skórę na działanie słońca. Przez kilka tygodni po zabiegu trzeba stosować krem z bardzo wysokim filtrem UVA i UVB (przynajmniej SPF 20 lub więcej). Przeciwwskazaniem do zabiegów laserowych są choroby skóry (np. trądzik różowaty, alergia, stany zapalne, opryszczka), bardzo liczne znamiona barwnikowe, ciąża i karmienie piersią, przyjmowane leki (cukrzycowe, antydepresyjne).

Dwa tygodnie przed zabiegiem nie powinno się stosować preparatów z witaminą A, retinolem i z pochodnymi witaminy A (retinoidami), a w przypadku retinoidów stosowanych doustnie nie wolno złuszczać skóry ani w trakcie, ani nawet przez pół roku po terapii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna