Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Artykuł

Czynsze w górę nawet o 100 %

Dodano: 8 stycznia 2009, 16:52 Autor:

Nawet o sto procent w najbardziej drastycznych przypadkach może wzrosnąć czynsz za mieszkanie komunalne w Białymstoku. Nowe stawki mają wejść w życie dopiero w drugiej połowie 2009 r., ale już dziś lokatorzy powinni przeliczyć, czy będą w stanie zapłacić nowy czynsz, czy też muszą zmienić mieszkanie.
Prace remontowe bloków komunalnych mają kosztować 19 mln zł.

Prace remontowe bloków komunalnych mają kosztować 19 mln zł. (fot. Fot. Archiwum)

Przeczytaj więcej

O tym, że bloki komunalne są w fatalnym stanie, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak wynika z danych Zarządu Mienia Komunalnego, ponad 50 proc. budynków gminy wybudowano przed wojną. Koniecznie trzeba je odnowić, by zachować w nich pewien standard. Obecne stawki czynszów zaś - jak twierdzi Andrzej Ostrowski, dyrektor ZMK - nie pokrywają nawet kosztów bieżącej eksploatacji tych budynków, nie mówiąc już o remontach.

Gmina stwierdziła, że rozwiązanie tej sytuacji jest tylko jedno: trzeba podnieść czynsze. Mowa jednak nie o zwykłej podwyżce, ale o rewolucyjnej wręcz zmianie stawek. Dzisiaj wynoszą one średnio 3,19 zł za 1 m kw., czyli ok. 1,1 procent tzw. wartości odtworzeniowej. Za kilka miesięcy zaś mają wzrosnąć aż do 3 proc. wartości odtworzeniowej! Dotyczyć to będzie 8,5 tys. mieszkań w mieście.

- Musimy je podnieść do takiej wartości, aby powstrzymać degradację budynków - podkreśla dyr. Ostrowski. - Jeśli poczekamy z tą decyzja jeszcze kilka lat, to niektórych budynków nie będzie już jak remontować. A dziś jeszcze da się je uratować. Najważniejsze, że wszystkie dodatkowe nakłady mieszkańców wrócą do nich w postaci remontów. Na 2009 rok zaplanowaliśmy prace remontowe na kwotę 19 mln zł.

Lokatorzy, nawet znając szczytny cel podwyżki, raczej nie będą z niej zadowoleni. Jak wynika z wyliczeń samego ZMK, na podwyżce nie stracą tylko najubożsi, z dochodami w wysokości ok. 500 zł brutto na osobę. Co prawda im także zostanie podniesiony czynsz, ale jednocześnie będą mogli otrzymać obniżkę stawki bazowej nawet o 55 proc. Dostaną też dodatek mieszkaniowy. Jak zapewnia ZMK, w ich przypadku efekt ma być taki, że miesięczna opłata prawie się nie zmieni.

Gorzej będą mieli za to lokatorzy odrobinę zamożniejsi albo mieszkających w dużych lokalach (im nie należy się dodatek mieszkaniowy). Jak wyraźnie wynika z grafu (powyżej), mieszkańcom bloków komunalnych czynsze mogą wzrosnąć nawet o 200-300 zł miesięcznie. Wfatalnej sytuacji mogą znaleźć się starsze samotne osoby, zajmujące większe mieszkania, a utrzymujące się jedynie z emerytury.

- Jeśli kogoś nie będzie stać na nowe opłaty, może wystąpić do nas o zamianę mieszkania na mniejsze - podpowiada Andrzej Ostrowski. - Są też inne rozwiązania: wykupienie mieszkania na własność z dużą bonifikatą lub pierwszeństwo najmu lokalu w białostockich TBS-ach.

Już za kilkanaście dni na stronie internetowej ZMK (www.zmk.bialystok.pl) ma się pojawić kalkulator, dzięki któremu każdy będzie mógł wyliczyć nową stawkę czynszu swojego mieszkania.

- Każdy lokator może też do nas przyjść. Wspólnie ustalimy, jakie rozwiązanie jest dla niego najlepsze - zapewniają pracownicy zarządu.

Czytaj więcej o:
  • Białystok
  • czynsz
  • podwyżka
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Zarząd chciał ją odwołać, zrezygnowała sama

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy drogowcy radzą sobie w tym roku z odśnieżaniem?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 340.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.