Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Artykuł

Czynsze w górę nawet o 100 %

Dodano: 8 stycznia 2009, 16:52 Autor:

Nawet o sto procent w najbardziej drastycznych przypadkach może wzrosnąć czynsz za mieszkanie komunalne w Białymstoku. Nowe stawki mają wejść w życie dopiero w drugiej połowie 2009 r., ale już dziś lokatorzy powinni przeliczyć, czy będą w stanie zapłacić nowy czynsz, czy też muszą zmienić mieszkanie.

O tym, że bloki komunalne są w fatalnym stanie, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak wynika z danych Zarządu Mienia Komunalnego, ponad 50 proc. budynków gminy wybudowano przed wojną. Koniecznie trzeba je odnowić, by zachować w nich pewien standard. Obecne stawki czynszów zaś - jak twierdzi Andrzej Ostrowski, dyrektor ZMK - nie pokrywają nawet kosztów bieżącej eksploatacji tych budynków, nie mówiąc już o remontach.

Gmina stwierdziła, że rozwiązanie tej sytuacji jest tylko jedno: trzeba podnieść czynsze. Mowa jednak nie o zwykłej podwyżce, ale o rewolucyjnej wręcz zmianie stawek. Dzisiaj wynoszą one średnio 3,19 zł za 1 m kw., czyli ok. 1,1 procent tzw. wartości odtworzeniowej. Za kilka miesięcy zaś mają wzrosnąć aż do 3 proc. wartości odtworzeniowej! Dotyczyć to będzie 8,5 tys. mieszkań w mieście.

- Musimy je podnieść do takiej wartości, aby powstrzymać degradację budynków - podkreśla dyr. Ostrowski. - Jeśli poczekamy z tą decyzja jeszcze kilka lat, to niektórych budynków nie będzie już jak remontować. A dziś jeszcze da się je uratować. Najważniejsze, że wszystkie dodatkowe nakłady mieszkańców wrócą do nich w postaci remontów. Na 2009 rok zaplanowaliśmy prace remontowe na kwotę 19 mln zł.

Lokatorzy, nawet znając szczytny cel podwyżki, raczej nie będą z niej zadowoleni. Jak wynika z wyliczeń samego ZMK, na podwyżce nie stracą tylko najubożsi, z dochodami w wysokości ok. 500 zł brutto na osobę. Co prawda im także zostanie podniesiony czynsz, ale jednocześnie będą mogli otrzymać obniżkę stawki bazowej nawet o 55 proc. Dostaną też dodatek mieszkaniowy. Jak zapewnia ZMK, w ich przypadku efekt ma być taki, że miesięczna opłata prawie się nie zmieni.

Gorzej będą mieli za to lokatorzy odrobinę zamożniejsi albo mieszkających w dużych lokalach (im nie należy się dodatek mieszkaniowy). Jak wyraźnie wynika z grafu (powyżej), mieszkańcom bloków komunalnych czynsze mogą wzrosnąć nawet o 200-300 zł miesięcznie. Wfatalnej sytuacji mogą znaleźć się starsze samotne osoby, zajmujące większe mieszkania, a utrzymujące się jedynie z emerytury.

- Jeśli kogoś nie będzie stać na nowe opłaty, może wystąpić do nas o zamianę mieszkania na mniejsze - podpowiada Andrzej Ostrowski. - Są też inne rozwiązania: wykupienie mieszkania na własność z dużą bonifikatą lub pierwszeństwo najmu lokalu w białostockich TBS-ach.

Już za kilkanaście dni na stronie internetowej ZMK (www.zmk.bialystok.pl) ma się pojawić kalkulator, dzięki któremu każdy będzie mógł wyliczyć nową stawkę czynszu swojego mieszkania.

- Każdy lokator może też do nas przyjść. Wspólnie ustalimy, jakie rozwiązanie jest dla niego najlepsze - zapewniają pracownicy zarządu.

Czytaj więcej o:
  • Białystok
  • czynsz
  • podwyżka
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Zarząd chciał ją odwołać, zrezygnowała sama

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy drogowcy radzą sobie w tym roku z odśnieżaniem?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 340.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.