Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Artykuł

1410, czyli bimber story. Podlasianie kochają samogon

Dodano: 11 lutego 2009, 16:15 Autor:

Podlasie w całej Polsce uchodzi za stolicę bimbrownictwa. Samogon jest tu niemalże jak oscypek na Podhalu. Specjaliści wiedzą, co jest potrzebne do jego przygotowania... My też...
Samogon zarekwirowany przez podlaskich policjantów

Samogon zarekwirowany przez podlaskich policjantów (fot. Fot. KWP Białystok)

Przeczytaj więcej

Co trzeba, żeby wyprodukować samogon? Najprostszy znany przepis na bimber to receptura na " bitwę pod Grunwaldem” (1 kilogram cukru, 4 litry wody, 10 dkg drożdży piekarskich). To "domowy” sposób. Nastawia się to w kadzi, aby fermentowało i czeka nawet do dwóch tygodni. Potem zlewa się płyn z góry, pozostawiając osad i poddaje się destylacji. W tym celu trzeba hermetyczną kadź ustawić wyżej na źródle ognia (gazie, ognisku, maszynce elektrycznej). Rurka zainstalowana w deklu beczki odprowadza opary. Jest tam trochę związków szkodliwych: aldehydy, fuzle, metanol (ale niewielkie ilości, od tego się nie pada - śmieją się "praktycy”). Wężownica tej rurki musi ze spadkiem przechodzić przez chłodnicę, czyli miejsce, gdzie zimna woda (najlepiej bieżąca) chłodzi opary. Skroplony alkohol kapie do naczyń. Do 10 procent z pierwszego "udoju” powinno się odrzucić. Można dodać owoce, np. winogrona, wtedy wychodzi brandy.

A lud pędzi, bo chyba lubi, no i pić musi. Nie dalej niż wczoraj w lesie niedaleko miejscowości Czyże 58-letni mężczyzna produkował samogon. Hajnowscy policjanci zabezpieczyli aparaturę i wyprodukowany alkohol.

Badania potwierdzają, że Podlasianie bowiem preferują wódkę i spirytus z przemytu, bimber i tanie wina. A te trunki są najbardziej szkodliwe: niszczą nerki, wątrobę, powodują zatrucia.

Kto wie, może już niedługo mieszkańcy Podlasia będą mogli szczycić się głośno mistrzostwem w pędzeniu bimbru? Ministrowie poważnie dumają nad zalegalizowaniem tego procederu.

W internecie można spotkać wiele stron i forów internetowych ze szczegółami opisujących w jaki sposób pędzić bimber, w czym robic zaczyn oraz , co najważniejsze - z czego wychodzi najlepszy.

Na stronie bimber.prv.pl znaleźć można przepisy na alkohol z melasy, buraków, gruszek, z cukierków czy... chałwy.

Na stronie www.alkohole-domowe.com możemy z kolei obejrzeć kurs produkcji samogonu ze szczegółowymi ilustracjami.

Czytaj więcej o:
  • bimber
  • Podlasie
  • przepis
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy Białystok może być europejską stolicą kultury?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 308.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.