Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza-klasa bije kolejne rekordy. Polski portal zaatakuje telewizję i internet w Europie!

(azda)
Jeden z atutów naszej-klasy: zdjęcia dodawane przez użytkowników
Jeden z atutów naszej-klasy: zdjęcia dodawane przez użytkowników
W styczniu stronę naszej-klasy.pl odwiedziło 13 milionów użytkowników - najwięcej od początku istnienia witryny. Wkrótce powstanie telewizyjny show z popularnym portalem w roli głównej. Nasza-klasa ze serwisu społecznościowego zmienia się w internetowego molocha.

- W 2008 roku fraza "nasza klasa" była najczęściej wpisywanym przez polskich Internautów hasłem do wyszukiwarki Google'a, a pod względem wzrostu popularności danego zapytania - zajęła siódme miejsce na świecie - podaje Joanna Gajewska, rzecznik prasowy naszej-klasy.pl. W styczniu stronę portalu odwiedziło 13 milionów użytkowników - najwięcej od początku istnienia strony. 12,2 milionów z nich to aktywni użytkownicy (posiadacze kont rzeczywistych).

Wydawałoby się, że fala popularności portalu nasza-klasa.pl zaczęła drastycznie opadać. Nic bardziej błędnego! Portal jest najbardziej znanym i jednym z najchętniej odwiedzanych na świecie!

Więcej możliwości i dużo ułatwień
Portal został wzbogacony o listę aktualnie aktywnych znajomych, rozbudowano system powiadomień, dodano opcję pozwalającą na tworzenie ze zdjęć tapet i wysyłanie ich na komórkę, pojawiła się też masa nowych, wirtualnych prezentów. - Dodaliśmy również możliwość polecania naszym znajomym interesujących nas informacji - zdjęć, profili, forów, a oprócz tego wprowadziliśmy wiele pomniejszych udogodnień - informuje Joanna Gajewska.

W 2008 roku nasza-klasa wprowadziła podział kont użytkowników na fikcyjne i rzeczywiste. Posiadacze kont fikcyjnych to Ci, którzy zalogowali się na naszej-klasie, ale nie są aktywnymi uczestnikami, nie przyłączyli się do społeczności swoich dawnych znajomych, nie dodali swoich zdjęć, ani opisów na profilu, itd. Oprócz tego portal umożliwił "klasowiczom" połączenie się z profilem na Allegro, a także szybkie znajdowanie na naszej-klasie znajomych zapisanych na liście gadu-gadu i skype.

Nasza-klasa to nie tylko intensywnie rozwijający się portal internetowy, ale też prężnie działający biznes, wart wiele milionów.

Skromne początki
Wszystko zaczęło się ponad dwa lata temu, dokładnie 11 listopada 2004 roku. Czterech absolwentów informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim postanowiło stworzyć portal, na którym będą mogli kontaktować się dawni szkolni znajomi. Nikt wtedy nie przypuszczał, iż okaże się to inwestycja ich życia.

Portal szybko zyskiwał na popularności. Najpierw w województwie dolnośląskim, później w całej Polsce. Teraz wychodzi poza granice kraju. Błyskawicznie zyskał popularność wśród Polonii na emigracji w Europie Zachodniej i USA. W 2008 roku nasza-klasa nawiązała współpracę z innymi tego typu portalami w Środkowowschodniej Europie. Użytkowników szybko przybywało, zdarzało się, iż nawet po 200 tysięcy dziennie. Niemal co tydzień pojawiał się kolejny milionowy "klasowicz".

Takich ruch wymagał zaangażowania wysokich technologii, uruchomienia wielu serwerów. Do niedawna znajdowały się one w niemieckim Frankfurcie, niedawno zostały przeniesione do Poznania. Jest ich kilkanaście tysięcy. Dzięki nim z portalu mogą korzystać miliony użytkowników. Oprócz technologii obsługa internetowej społeczności wymusiła też zatrudnienie kolejnych osób. Obecnie przy obsłudze portalu pracuje stu specjalistów.

Nasza-klasa wypełniła niszę
Nad fenomenem naszej klasy zastanawiało się wielu socjologów i analityków przemian społecznych. Spotkała się ona ze słowami uznania, ale także i krytyki. Z jednej strony, dzięki niej kontakt ze sobą mogli nawiązać znajomi z dawnych lat. Z drugiej, wiele relacji międzyludzkich zostało przeniesionych ze sfery rzeczywistej w wirtualną. A profil na naszej-klasie stał się wyznacznikiem pozycji danej osoby w towarzystwie.

Były tez pozytywne konsekwencje. Wiele osób, które dzięki naszej-klasie nawiązało ze sobą kontakt, mogło odświeżyć lub rozwinąć swoje dawne (i nowe) znajomości nie tylko w wirtualnej rzeczywistości, ale zupełnie realnie na zaaranżowanych spotkaniach lub zjazdach dawnych klas. Jedną z inicjatyw, jakie ostatnimi czasy podejmuje portal nasza-klasa to aranżowanie lub zachęcanie do spotkań "klasowiczów". Liczne relacje z takich spotkań bez problemu można znaleźć na stronie portalu.

Czy witryna będzie dalej cieszyła się niesłabnąca popularnością? Zachęcamy do dyskusji na njaszym forum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna