Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Banki już nie będą zarabiać twoim kosztem

(koci)
Skończy się dodatkowe zarabianie banków na osobach, które wzięły kredyt np. we frankach szwajcarskich.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Obecnie kredytobiorcy często nie są świadomi ponoszonych kosztów, bo w umowach kredytowych kwestia spreadu nie jest precyzyjnie opisana. Podobnie jak zasady jego naliczania. To właśnie zamierza ukrócić Komisja Nadzoru Finansowego. Komisja chce zmusić banki, aby w umowach precyzowały zasady naliczania spreadu.

Najpierw bankowcy będą musieli informować klientów zaciągających kredyty walutowe o wysokości spreadu - czyli różnicy między ceną po jakiej kupują pieniądze, a kursem, po jakim sprzedają je kredytobiorcom. A często jest on bardzo wysoki - na jednym franku możemy przepłacić nawet ponad 40 groszy.

Chcą kupować razem

Jeszcze większa rewolucja czeka nas od pierwszego lipca. Wówczas będziemy mogli sami zdecydować, czy korzystamy - jak dotychczas z usług banku - czy wolimy kupić walutę np. w kantorze i wtedy spłacać nią raty. Będzie to dotyczyć wszystkich osób, które spłacają pożyczki, nie tylko tych, które zaciągną kredyty w lipcu. Są jednak pewne zagrożenia. Osoba, która zdecyduje, że będzie sama spłacać raty w walucie, nie będzie mogła tego zmienić.

Kredytobiorcy jednak już się cieszą. Założyli portal KupFranki.pl.
- Naszym celem jest stworzenie silnej grupy o dużym potencjale nabywczym franka szwajcarskiego - pisze na portalu jego założyciel Franek Kolasa. - Po uzyskaniu odpowiedniej siły nabywczej, zaprosimy do współpracy te banki, które będą chciały zaoferować nam możliwość bezpośredniego zakupu franków online, na zasadach aukcji ofert.

Grupa rośnie w siłę, ma już 9131 użytkowników. Łącznie potrzebują oni blisko 4,7 mln franków co miesiąc.

Ostrożnie, lepiej poczekajmy
- Jeśli klienci zaczną masowo kupować franki w kantorach, to te również mogą zacząć liczyć więcej za sprzedaż franków - ostrzega Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance.

Radzi więc, by ci którzy zastanawiają się, czy nie skorzystać z takiej możliwości, nie podejmowali decyzji od razu. Lepiej odczekać parę miesięcy, zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja. Bo skutki raz podjętej decyzji będziemy odczuwać nawet przez kilkadziesiąt lat.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna