Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Mc Donald's najwyżej raz w miesiącu

Tatiana Mikułko
Pilnowanie tego, co zjada nasza pociecha, to długoterminowa inwestycja - przekonują Julita Krawczyk i Ewa Derkacz, dietetyczki z Naturhouse
Pilnowanie tego, co zjada nasza pociecha, to długoterminowa inwestycja - przekonują Julita Krawczyk i Ewa Derkacz, dietetyczki z Naturhouse
Dzieci kochają słodycze, chipsy i colę. Kręcą nosem na kalafiory, szpinak, ryby. Choć to trudne, mamy nie powinny ulegać zachciankom swoich pociech.

Jeśli od najmłodszych lat przyzwyczaimy dzieci do zdrowego stylu życia i prawidłowej diety, damy im największy prezent: dorosłe życie wolne od chorób. Dieta ma wpływ na wszystko: rozwój psychiczny, emocjonalny, umysłowy, ruchowy. Dzięki systematycznej, właściwie zbilansowanej diecie, można uniknąć aż 80 groźnych chorób - przekonuje Julita Krawczyk, dietetyk z Naturhouse w Gorzowie. - Pilnowanie tego, co zjada nasza pociecha, to długoterminowa inwestycja. Dzięki temu, gdy podrośnie, nie będzie miała kłopotu z nadwagą, zaburzeniami łaknienia ani zdrowiem

Fast food raz w miesiącu
W diecie dziecka nie powinno zabraknąć witamin i białka. Gdzie je znajdziemy? - W świeżych warzywach i owocach, a także chudym mięsie, rybie - wylicza Krawczyk. Dbajmy też o to, by pociecha piła mleko, najlepiej odtłuszczone. Ma ono w sobie wapń, który wpływa na mocne kości. A jeśli przygotowujemy kanapki, to najlepiej z pieczywa ciemnego.

Jeśli dziecko kocha fast foody, ograniczmy ich spożycie do jednej porcji raz w miesiącu. To samo zróbmy ze słodyczami. Raz w tygodniu wystarczy. Próbujmy zastąpić cukierki, np. galaretką lub pieczonymi jabłkami z miodem. W ogóle wyeliminujmy z diety napoje gazowane, nawet colę light i słodzone soki.
- Uważnie czytajmy opakowania. Nie żałujmy pieniędzy na droższy sok, który nie będzie wodą z chemikaliami i cukrem, ale wartościowym napojem - przekonuje Krawczyk. I dodaje, że najlepiej, gdybyśmy sami przygotowywali soki ze świeżych owoców.

Posiłki dziecka powinny być zbilansowane, to znaczy zawierać wszystkie niezbędne do rozwoju młodego organizmu składniki. Drugą ważną zasadą są stałe, regularne godziny jedzenia:
- W ten sposób unikamy sytuacji, gdy maluch podjada, bo nie może się doczekać zaspokojenia głodu. Jeśli między posiłkami czuje głód, dajmy mu jabłko lub marchewkę - radzi Krawczyk.

Sprytnie z kalafiorem
Co zrobić, gdy dziecko za żadne skarby nie chce jeść warzyw? - Można przygotowywać zabawne kanapki, na przykład wycinając oczy z marchewki. Nie zrażajmy się tym, że dziecko pluje kalafiorem. Podajmy raz, drugi, trzeci, w końcu polubi nowy smak. Można też opowiadać bajki z warzywami w roli głównej. To działa na wyobraźnię dziecka i zachęca do smakowania - wylicza Ewa Derkacz, dietetyk z Naturhouse w Gorzowie.

Nie przyprawiajmy posiłków obficie przyprawami. Rezygnujmy też z majonezów, keczupów i ostrych smaków. Niech dziecko poznaje smak potraw taki, jaki on jest w istocie.

Równie ważne jest to, żebyśmy nie zmuszali do jedzenia. Nie zje teraz, to zje jak zgłodnieje. Pilnujmy, żeby maluch nie pochłaniał dwóch obiadów dziennie, np. w szkole i w domu lub u babci.

- Edukujmy też dziadków, aby z miłości do wnuków nie dogadzali im słodyczami, słodkimi napojami, ciastkami. Więcej dobrego dla nich uczynią, gdy dadzą im zdrowy owoc lub sałatkę z warzyw - dodaje Derkacz.
Chłopcy w wieku 4-8 lat powinni zjadać dziennie 1.400 kalorii, dziewczynki - 1.200 kalorii. Chłopcy w wieku 9-13 lat - 1.800 kalorii, dziewczynki - 1.600 kalorii. Dzieci muszą pić od 1,5 do 2 l wody dziennie.

DIETA DLA DZIECI
Podajemy przykładowy jadłospis dobrej diety dla dzieci. Wartość energetyczna: 1.552 kcal, węglowodany: 42 proc., proteiny: 27 proc., tłuszcze: 31 proc., błonnik: 18,8 g
Śniadanie:
- 1 pomarańcza lub sok pomarańczowy lub kiwi
- mleko odtłuszczone lub 1,5 proc.
II śniadanie:
- kanapka z chleba razowego z gotowaną szynką, filetem z indyka lub serkami kremowymi odtłuszczonymi
Obiad:
- gotowane warzywa lub sałatka typu śródziemnomorskiego (surowe warzywa bez majonezu i śmietany, przyprawiane oliwą z oliwek i octem winnym) z makaronem (ok. 45 g wagi suchej)
- mięso chude: z indyka albo kurczaka bez skóry (150 g) lub chude mięso rybne (200 g)
- biojogurt odtłuszczony
Podwieczorek:
- 1 świeży owoc
s biojogurt odtłuszczony
Kolacja:
- zupa warzywna lub puree warzywne albo sałatka typu śródziemnomorskiego (przepis powyżej)
- jajko na twardo lub omlet lub potrawka z warzyw lub chude mięso rybne (200 g) albo mięso z indyka lub kurczaka bez skóry (150 g)
- jeden owoc
- przed snem dziecko powinno wypić szklankę mleka odtłuszczonego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna