Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie kupione po ślubie jest wspólną własnośćią

Marzena SMOREDA, [email protected]
www.echodnia.eu
Zawarcie związku małżeńskiego niesie wiele konsekwencji prawnych, dotyczących własności. Czy korzystniej jest więc kupić dom, mieszkanie lub działkę przed ślubem czy też po zawarciu związku małżeńskiego?

Z chwilą zawarcia małżeństwa cały majątek nabyty przez oboje małżonków lub przez jednego z nich jest wspólny. Powstaje wspólność majątkowa, która trwa przez cały okres małżeństwa.

Nieruchomość kupiona przed zawarciem małżeństwa nie jest majątkiem wspólnym, ale wyłącznie majątkiem osobistym osoby, która ją nabyła. Nieruchomość kupiona przez jednego z małżonków przed ślubem stanowi więc tylko i wyłącznie jego własność. W razie orzeczenia rozwodu nie będzie ona brana pod uwagę do podziału majątku wspólnego.

Małżonkowie mogą ograniczyć, rozszerzyć lub wyłączyć wspólność ustawową przez zawarcie odpowiedniej umowy notarialnej.

Ograniczenie oznacza, że z majątku wspólnego wyłączane są określone przedmioty lub prawa majątkowe, nie można rozdzielić wszystkich przedmiotów majątku, musi zostać minimum jeden stanowiący majątek wspólny. Rozszerzenie dotyczy wyłącznie przedmiotów nabytych przed wstąpieniem w związek małżeński i przedmiotów, które na mocy ustawy zaliczane są do majątku odrębnego. Wyłączenie to ustanowienie rozdzielności majątkowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna