Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

Sposoby na pozbycie się mrówek

Dodano: 18 maja 2009, 11:00 Autor:

Wiosną i latem możemy się spodziewać w domu nieproszonych gości. Do kuchni i łazienki wpychają się wszelkimi możliwymi sposobami i na dobre żądzą terytorium.

Mrówki, bo o nich mowa, często przechodzą po rurach do naszych mieszkań. Nie są groźne i złośliwe, jak mrówki faraona, ale ich obecność z pewnością nie jest mile widziana.

Podobnie jest z ogrodami - nie każdy życzy sobie, by panoszyły się tam i siały zniszczenie. Zabijanie pojedynczych egzemplarzy nic nie daje. Mnożą się w zastraszającym tempie.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na mrówki jest boraks. Należy wymieszać go z ugotowanym żółtkiem jajka i pozwolić, by mrówki wyniosły jedzenie do swoich gniazd. Boraks powoduje wysuszenie owadów, a także likwidację larw - co zapobiegnie rozmnażaniu się mrówek i zniszczy gniazdo od środka. Trzeba jednak uważać, jeśli ma się w domu małe dzieci lub zwierzęta.

Kolejna metoda to chińska kreda, którą należy posypać wzdłuż miejsc, z których wychodzą mrówki. Owady zanoszą je do gniazda i gniazdo również trute jest od wewnątrz.

Proszek Expel przeznaczony do użytku zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i na zewnątrz. Można stosować go w postaci proszku (rozsypać cienką warstwę na ścieżce wędrówek owadów) bądź roztworu wodnego (100 gramów proszku na 5 litrów wody, przy 1 litrze na 1 metr kwadratowy powierzchni).

Faracid w sprayu przeznaczony zarówno do zwalczania mrówek faraona, jak i innych gatunków z zewnątrz lub bytujących w pobliżu domu. Ma postać mikrokapsułek, działa z opóźnieniem, efekt widoczny jest po 12 godzinach.

Raid w sprayu zwalcza mrówki i inne insekty - ładnie pachnie i jest stosunkowo skuteczny. Należy spryskać nim miejsca, z których wychodzą mrówki - po kilku dniach powinny się wynieść na zawsze.

Płytka Globol - jedna płytka wystarczy na jedno pomieszczenie i działa przez trzy miesiące.

Faratox B można kupić w sklepie ogrodniczym. Pojemniki z preparatem przykleja się w miejscach, w których najczęściej wędrują mrówki. Mrówki wyjadają preparat i zanoszą do gniazda - po pewnym czasie będzie ich coraz mniej, aż w końcu całkowicie znikną.

Mrówko-Bait - granulowany preparat owadobójczy przeznaczony jest do zwalczania mrówek wewnątrz pomieszczeń.

Mrówkofon to także skuteczny preparat do zwalczania mrówek, w formie granulowanej trutki pokarmowej. Specjalnie dobrane składniki czynią go wyjątkowo atrakcyjnym dla owadów i zapewniają jego znakomitą skuteczność już po pierwszym zastosowaniu.

W ogrodzie można spróbować zastosować Glotox, który nie rozpuszcza się tak łatwo, więc w razie deszczu nie będziemy musieli go dosypywać.

Domowe sposoby na mrówki

Na talerzyk nalać miód - mrówki lgną do słodkiego, więc gdy uzbiera się na nim spora liczba owadów, należy je spłukać, a brak miodu uzupełnić.
W najczęściej uczęszczanych przez mrówki miejscach można wysypać proszek do pieczenia.

Świeże liście pomidora rozłożyć w najczęściej uczęszczanych miejscach, mrówki podobno nie znoszą tego zapachu.

Jeśli mrówki weszły do szafek, należy ułożyć w niej spleśniałą cytrynę.
Można również przetrzeć szmatką nasączoną octem miejsca, z których wychodzą mrówki, powinno je to skutecznie odstraszyć.

W ogrodzie wokół warzyw można wysypać "granicę” cynamonem - mrówki nie powinny się wówczas do nich zbliżać.

Źródło: < a href="http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090515/DOM/518612470"TARGET=blank>Co zrobić, gdy mieszkanie atakują mrówki - www.echodnia.eu

Czytaj więcej o:
  • dom
  • mrówki
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.