Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grillowania czas

Fot. Praktiker
Niezbędnym elementem każdego ogrodu jest grill. Coraz częściej staje się gwiazdą ogrodowych imprez i wieczorów. Można przy nim miło spędzić czas, a przy okazji przygotować kilka pysznych potraw.

Grill stał się nieodzownym rekwizytem nie tylko w przydomowych ogrodach, lecz również na działkach i wszędzie tam, gdzie trudno o kuchnię z prawdziwego zdarzenia. To praktyczne urządzenie przydaje się także w czasie wakacyjnych podróży. Dzięki niemu można błyskawicznie przyrządzić smaczne dania. Markety Praktiker oferują bardzo szeroki wybór grilli oraz niezbędnych do nich akcesoriów: ruszt, dmuchawa do rozpalania grilla, podpałka, węgiel drzewny, brykiet, odpowiednie sztućce, szpikulec do kiełbasek itd.

Kwestia wyboru grilla

W małych ogrodach, a także na potrzeby wakacyjnych wypraw, odpowiedni jest np. przenośny, okrągły grill z pokrywą, dostępny w marketach Praktiker. Zajmuje niewielką przestrzeń, łatwo go przetransportować i przenieść w dowolne miejsce. Natomiast jeśli jesteśmy posiadaczami przestronnych ogrodów, w których często gościmy przyjaciół, znakomitym wyborem będzie większy, metalowy grill z półkami. Można go śmiało wystawić na zewnątrz na cały sezon. Na większych działkach godne polecenia są duże, stacjonarne urządzenia wyglądem przypominające kominek. Sklepy Praktiker oferują grille betonowe: Walencja a także Wenecja wykonane z uszlachetnionego betonu, co sprawia, że estetycznie i ciekawie prezentują się w ogrodzie. Dodatkowo, ich przestronne palenisko daje szansę przygotowania dużej ilości smacznych dań.

-Najlżejsze a dodatkowo tanie są grille wykonane z emaliowanej, stalowej blachy - mówi Mirosław Zawalich, ekspert Działu Ogród w firmie Praktiker. - Sprawdzają się bardzo dobrze zwłaszcza podczas wyjazdów wakacyjnych, plenerowych pikników a także w bardzo małych ogrodach. Po posiłku można je bardzo szybko złożyć i schować np. w garażu, w ten sposób nie zajmą cennego miejsca w ogrodzie, a także nie ulegną zniszczeniu pod wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych. Zdecydowanie bardziej trwałe są grille żeliwne. Ich minusem jest jednak to, że ważą zdecydowanie więcej i są nieco droższe. Jednak ich ciężar zapewnia też większą stabilność a przesuwanie ich będzie łatwiejsze, jeśli wybierzemy model z kółkami. Żeliwne ruszty mają też inną cenną zaletę: równomiernie się nagrzewają i długo trzymają ciepło.

Żeby zorganizować pyszne, ogrodowe party, nie wystarczy sam grill. Potrzebny jest też opał. Większość dostępnych w sklepach modeli jest opalana węglem drzewnym lub brykietami. Kupując węgiel, warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Większe kawałki łatwiej się rozżarzają i mają dłuższy czas spalania. Z kolei brykiet, mimo tego, że jest wygodny w użyciu i szybko się rozpala, to da mniej aromatyczny dym aniżeli węgiel. Żeby rozniecić ogień, niezbędna jest też podpałka, płynna lub stała parafinowa.

Na gaz czy pod napięciem?

Amatorom dań przygotowanych na świeżym powietrzu, ale nieprzepadającym za rozpalaniem grilla sieć sklepów Praktiker oferuje szeroki wybór grilli gazowych oraz elektrycznych.

- Grille elektryczne czy gazowe są łatwe w obsłudze, a przy tym przyjazne środowisku - wyjaśnia specjalista. - Przyrządzone dzięki nim potrawy są smaczne a zarazem zdrowe. Urządzenia te nie dymią, umożliwiając swobodne grillowanie także na balkonie. Są bezpieczne w użyciu i stanowią dobrą alternatywę dla grilli opalanych węglem.

Miejsce na grilla

Biesiadowanie na świeżym powietrzu uprzyjemni odpowiednie urządzenie ogrodowej jadalni oraz jej właściwa lokalizacja. Miejsce na grilla powinno znajdować się wystarczająco blisko domu. Ułatwi to ewentualne donoszenie naczyń czy sztućców. Przy tym musi być na tyle daleko, aby dym nie dostawał się do pomieszczeń. Ze względu na ryzyko ewentualnego pożaru, zwłaszcza podczas rozpalania węgla drzewnego, ważne jest, aby grilla nie lokalizować w pobliżu drzew lub innych, łatwopalnych materiałów.

- Ze względu na bezpieczeństwo, grill należy ustawić na równej i stabilnej powierzchni np. na posadzce bądź nawierzchni z płyty czy kostki - mówi Mirosław Zawalich. - Na uwadze należy mieć także kierunek i siłę wiatru. Urządzenie powinno stać w takim miejscu, aby dym omijał taras czy okna. Dodatkowo kącik grillowy powinien być w miarę zaciszny, ale nie całkowicie osłonięty od wiatru. Lekkie podmuchy wiatru sprawią, ze podpałka szybciej i łatwiej się rozpali. Jeśli węgiel wolno się zajmuje, zawsze możemy użyć np. dmuchawy z poręcznym, drewnianym uchwytem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna