Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacja na działalność

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Osoba bezrobotna zamierzająca podjąć działalność gospodarczą może złożyć wniosek o przyznanie ze jednorazowego wsparcia z Funduszu Pracy. Dotacja taka nie przekracza 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia - obecnie około 18 tysięcy złotych.
Osoba bezrobotna zamierzająca podjąć działalność gospodarczą może złożyć wniosek o przyznanie ze jednorazowego wsparcia z Funduszu Pracy. Dotacja taka nie przekracza 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia - obecnie około 18 tysięcy złotych. archiwum
Można dostać sześciokrotność średniego wynagrodzenia od starosty lub o 40 tysięcy złotych dotacji unijnej. W obu przypadkach trzeba mieć dobry pomysł i utrzymać firmę na rynku przynajmniej przez rok, bo inaczej dotacja będzie do zwrotu.

Osoba bezrobotna zamierzająca podjąć działalność gospodarczą może złożyć wniosek o przyznanie ze jednorazowego wsparcia z Funduszu Pracy. Dotacja taka nie przekracza 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia - obecnie około 18 tysięcy złotych.

WAŻNE WARUNKI

Jednak nie każdy może się starać o dofinansowanie. Jeśli ktoś w ciągu roku poprzedzającego złożenie wniosku odmówił przyjęcia pracy lub prowadził działalność gospodarczą, nie ma co liczyć na wsparcie. To samo tyczy się osób, które już raz otrzymały z Funduszu Pracy lub z innych środków publicznych bezzwrotne środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Osoba starająca się o dotację musi także wiedzieć, że w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku, nie mogła być skazana za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Każda osoba, która dostanie dotację zobowiązuje się do wydania jej zgodnie z przeznaczeniem - opisanym we wniosku i przyjętym przez urząd pracy - i w określonym terminie. Jeśli pieniądze zostaną wykorzystane inaczej lub działalność gospodarcza będzie prowadzona krócej niż rok, dotację trzeba będzie zwrócić wraz z odsetkami.

PIENIĄDZE OD UNII

Podobne warunki i zobowiązania musi spełnić osoba starająca się o dotację unijną na założenie działalności gospodarczej. Jednak wsparcie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest znacznie wyższe - maksymalne dofinansowanie to 40 tysięcy złotych, oprócz których przez rok co miesiąc świeżo upieczony właściciel firmy dostaje około 1200 złotych na składki ubezpieczeń społecznych i pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności.

Zdecydowanie inaczej wygląda jednak staranie się o dotację unijną. Przede wszystkim trzeba znaleźć instytucję zajmujących się szkoleniem. Później trzeba przejść przez nabór w takiej instytucji, która zapewnia wsparcie przy pisaniu biznes planu. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej oceny przedsięwzięcia, spełnieniu wszelkich warunków proceduralnych można liczyć na otrzymanie pieniędzy od unii.

Procedura

* Bezrobotny składa wniosek wraz z wymaganymi załącznikami (wzory są w urzędach i na ich stronach internetowych).
* Kompletny wniosek zostaje przekazany do oceny przez komisję, której wnioskodawca prezentuje swoje plany.
* Po pozytywnym zaopiniowaniu bezrobotny przedstawia formę zabezpieczenia zwrotu przyznanych środków - preferowany jest weksel z poręczeniem.
* Następnie zawierana jest umowa między bezrobotnym a starostą; po jej podpisaniu pieniądze są przekazywane na konto wnioskodawcy.
* Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie działalności gospodarczej.
* Końcowy etap to dokonanie zakupów zgodnie z przedstawioną we wniosku specyfikacją i rozliczenie się z nich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna