Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

Jak pozbyć się grzyba ze ścian?

Dodano: 5 lipca 2009, 9:00 Autor:

Wilgoć to problem nie tylko starych budowli. W zawilgoconym domu grzyby potrafią zniszczyć drewno, metal, cegłę i tynki. U ludzi wywołują groźne choroby.
Jak pozbyć się grzyba ze ścian?

(fot. www.gazetalubuska.pl)

Przeczytaj więcej

Najczęściej wilgoć przenika stare mury. To efekt tego, że dawniej budowano bez stosowanej dziś izolacji bitumicznej. Dotyczy to zarówno małych budynków gospodarczych, jak i pałaców.

- Zawilgocenie spowodowane podsiąkaniem wody może pojawić się też w nowych obiektach - mówi Jacek Rosiński, właściciel firmy Rojan zajmującej się osuszaniem budynków.

- Przyczyną mogą być np. wady techniczne systemów odprowadzających wody opadowe. Niewłaściwy sposób zastosowania betonów i zapraw przy budowie, zmiany poziomu wody gruntowej lub nieprawidłowa eksploatacja pomieszczeń piwnicznych.

Złe środowisko
Wilgotne mury to doskonałe środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni, które potrafią zniszczyć niemal wszystkie materiały używane w budownictwie. W efekcie pogarsza się mikroklimat w pomieszczeniach.

- Ślady oddziaływania wilgoci można łatwo wytropić w domu - mówi J. Rosiński. - Podejrzenia budzą stale wilgotna posadzka w piwnicy, łuszcząca się farba na ścianie, wybrzuszanie, odpadanie, murszenie i wszelkie ubytki tynków.

Charakterystyczna falista linia na ścianie wskazuje na zasięg podsiąkającej wilgoci, a bierze się z wytrącania zawartych w wodzie związków chemicznych soli.

Wszystkie budynki
Sposobów na walkę z wilgocią w murach jest kilka. Można położyć nową izolację poziomą, która oddzieli mury od pochodzącej z gruntu wody. Metoda ta jest jednak droga i pracochłonna. Wymaga odsłonięcia fundamentów i ,,przecięcia'' budynku, tak aby można było ułożyć nową izolację.

- Dużo mniej kłopotliwa jest metoda hydrofobowa. Nie wymaga odkopywania ścian fundamentów. Posługiwanie się nią nie zależy więc od pogody i pory roku - mówi Rosiński. - W skrócie wygląda to tak, że nawiercam otwory, czasem nawet w murach o grubości 2,5 m, suszę je gorącym powietrzem i wprowadzam w otwory preparat ,,Izomur''. Preparat ten wytwarza przeponę, która nie przepuszcza wilgoci do wnętrza.

Metoda ta pozwala na osuszenie i zabezpieczenie wszystkich budynków bez względu na rodzaj ich konstrukcji.

Jednym z podstawowych elementów osuszania domów w podany sposób jest ,,Izomur''. Preparat podany właściwie natychmiast blokuje dopływ wilgoci ponad wykonaną izolację poziomą oraz do wnętrza pomieszczenia przy wykonaniu izolacji pionowej. Niszczy grzyby i pleśnie oraz zapobiega ich rozwojowi.

Źródło: Przyczyną wilgoci w domu może być zła izolacja fundamentów. Podpowiadamy, jak pozbyć się grzyba! - www.gazetalubuska.pl

Czytaj więcej o:
  • dom
  • grzyb
  • wilgoć
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.