Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co to za służba zdrowia?! Pacjent musi przynosić swoje materiały opatrunkowe na leczenie, bo inaczej dostanie używane!

Tygodnik Ostrołęcki
fot. I. Wysocka
Jeśli trafi się nowy pacjent, który nie wie o tym obowiązku jest obsługiwany przy użyciu używanych gaz. Z tego co wiem materiały te są jednorazowego użytku i skandalem jest, że z jednego bandaża korzysta kilkanaście osób. Żeby Państwa rozśmieszyć, to dodam że gaziki są nawet prane. Czy my na pewno jesteśmy w XXI wieku w Unii Europejskiej?

Czy to Somalia?
- Obyczaje, panujące w ostrołęckiej służbie zdrowia, są co najmniej dziwne - uważa nasza Czytelniczka. - Nie wiem jak jest na innych oddziałach, ale na rehabilitacji, zarówno w przychodni specjalistycznej, jak i przychodni rehabilitacyjnej na osiedlu Centrum pacjenci muszą przynosić ze sobą materiały opatrunkowe typu gaza. Jeśli trafi się nowy pacjent, który nie wie o tym obowiązku jest obsługiwany przy użyciu używanych gaz. Z tego co wiem materiały te są jednorazowego użytku i skandalem jest, że z jednego bandaża korzysta kilkanaście osób. Żeby Państwa rozśmieszyć, to dodam że gaziki są nawet prane. Czy my na pewno jesteśmy w XXI wieku w Unii Europejskiej? Mam wrażenie, że to Somalia, tylko murzynów nie ma.

Pani Janina, emerytka z Ostrołęki potwierdza słowa poprzedniczki.
- Mam takie schorzenia, że na rehabilitacji muszę być dosyć często - przyznaje. - Oprócz gaz i bandaży przynoszę też do swojej poradni specjalny żel. Jak na moją kieszeń to spory wydatek. Żel kosztuje około trzydziestu złotych. Na gazę i bandaż elastyczny wydaję jednorazowo około 5 złotych.

Prawo swoje, rzeczywistość swoje

Jerzy Serafin, rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ podkreśla, że pacjent, który jest ubezpieczony, ma prawo otrzymać wszystko całkowicie bezpłatnie.
- Zmuszenie pacjenta do przynoszenia własnych materiałów opatrunkowych i higienicznych jest niezgodne z prawem i zabronione przez prawo - mówi. - Poradnia czy też szpital muszą zapewnić potrzebne materiały pacjentowi. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce to proszę mieć świadomość, że można zainterweniować u kierownika ZOZ-u lub zgłosić osobiście taką sytuację u rzecznika praw pacjenta.

Włodzimierz Kucharski, zastępca dyrektora ds. medycznych Specjalistycznego Szpitala w Ostrołęce potwierdza, że pacjenci szpitalnej poradni rehabilitacyjnej przy alei Jana Pawła II proszeni są o przynoszenie swoich środków opatrunkowych. Zaznacza jednak, że w ten sposób postępuje większość zakładów rehabilitacyjnych w Polsce. Przyczyna? Oszczędności związane z niedofinansowaniem służby zdrowia w Polsce.
- Zaletą tego, że pacjent je przyniesie, jest fakt, że będzie miał je lepszej jakości. Jeśli ich nie posiada, też je otrzyma, ale gorszej jakości - powiedział dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna