Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie połowa bezrobotnych nie szuka pracy

(azda)
Budżet Państwa wydaje pół miliarda złotych na opłacanie za nich składek zdrowotnych. Kolejne 200 mln idzie na transfer dokumentów między urzędami pracy i samorządami. Wiceminister pracy ostrzega: Będziemy szukać oszczędności.

Ja podaje Rzeczpospolita znaczna część bezrobotnych nawet nie szuka pracy. Jedna czwarta nie pracujących mężczyzn nie wierzy, że może znaleźć pracę. Co trzecia bezrobotna kobieta woli zajmować się dziećmi niż iść do pracy.Takie wyniki przedstawiono w z "Diagnozie Społecznej 2009" - badań prowadzonych pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego.

Organizator badań przypuszcza, że część bezrobotnych zarejestrowała się w urzędach pracy tylko po to, aby mieć opłacone składki zdrowotne. Utrzymują się z pracy w szarej strefie lub z pomocy socjalnej. Płaca za nich inni.

Pieniądze na ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych pochodzą ze składek płaconych przez pracodawców na tzw. Fundusz Pracy. W tym roku jest to kwota 500 mln zł. Dodatkowe 200 mln przeznaczane jest na pokrycie kosztów przesyłania dokumentów z urzędów pracy do samorządów.

Bezrobotni nie mogą jednak spać spokojnie. Czesława Ostrowska, wiceminister pracy w wywiadzie dla Rzeczpospolitej zapowiada zmiany w zasadach ubezpieczania bezrobotnych. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale z pewnością wydatki będą zmniejszane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna