Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 2010 policjanci będą mogli odholować auto z osiedlowego parkingu

Czesaw Wachnik, www.gazetalubuska.pl
www.gazetalubuska.pl
www.gazetalubuska.pl (Fot. Marek Marcinkowski)
Najprawdopodobniej jesienią a najpóźniej od stycznia 2010 roku policjanci będą mogli nakazać odholowanie auta, które zostało zaparkowane np. na parkingu dla niepełnosprawnych jaki znajduje się przy markecie.

Policjanci jak też straż miejska nie chcą interweniować. Argumentując, że o porządek w takim przypadku ma zadbać gospodarz terenu a nie policja czy strażnicy. To się ma zmienić. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji powstał projekt zmian w ustawie o ruchu drogowym. Na razie znajduje się on w tzw. uzgodnieniach resortowych. Po naniesieniu ewentualnych uwag, wróci on do MSWiA a następnie trafi do Sejmu. I wtedy jedynie od posłów i Prezydenta zależy, kiedy zacznie obowiązywać. Najprawdopodobniej stanie się to jesienią a być może dopiero w styczniu 2010 roku.

Jakie zapowiadane są zmiany? Zapytaliśmy o to podinspektora Leszka Jankowskiego z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w Warszawie. Z jego wypowiedzi wynika, że obecnie zasady prawa o ruchu drogowym, poza nielicznymi wyjątkami, nie obowiązują na drogach polnych, ulicach osiedlowych, terenach prywatnych czy obiektach takich jak supermarkety, czyli najkrócej na tzw. drogach wewnętrznych. To się ma zmienić.

Wspomniany projekt zakłada, że na ogólnodostępnych terenach, za wyjątkiem tych odgrodzonych szlabanami, bramami czy barierami, będą mogli interweniować policjanci i strażnicy miejscy. Tam będzie można sprawdzać np. trzeźwość kierowców i rowerzystów, karać za brak świateł i pasów czy jazdę niesprawnym samochodem. Będzie też mogła wlepiać mandaty za złe parkowanie i odholowywać auta, stojące w miejscach gdzie zatrzymywać się nie wolno. Nowe przepisy pozwolą też uwolnić tzw. koperty dla osób niepełnosprawnych. Obecnie, szczególnie przed marketami kierowcy za nic mają oznaczenia, iż na wyznaczonym parkingu, samochody mogą pozostawiać jedynie osoby niepełnosprawne.

O przepadku samochodu zadecyduje sąd
MSWiA proponuje też przy okazji uregulowanie spraw związanych z przepadkiem nieoznakowanego samochodu, który przez sześć miesięcy stoi na parkingu. Dotychczas taki wrak zgodnie z przepisami stawał się własnością Skarbu Państwa a więc najczęściej na koszt podatników był złomowany. Jednak przepisy te zakwestionował Trybunał Konstytucyjny, argumentując, że decyzje w sprawie złomowania auta, powinien podjąć sąd. I takie zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Źródło: Policjanci chcą kontrolować pojazdy także poza drogami publicznymi - www.gazetalubuska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna