Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca roku ośrodek dla uchodźców może zniknąć z mapy naszego miasta

Redakcja
Czeczeni w ośrodku przy ul. Wesołej mieszkają przez rok. Po uzyskaniu statusu uchodźcy szukają w mieście mieszkań do wynajęcia.
Czeczeni w ośrodku przy ul. Wesołej mieszkają przez rok. Po uzyskaniu statusu uchodźcy szukają w mieście mieszkań do wynajęcia.
Łomża: Dwie Czeczenki zostały w Łomży pobite, tylko dlatego że są innej narodowości.

Wyzwanym od talibów kobietom pomogli jednak dwaj łomżyniacy. Jaki związek ma ten fakt z propozycją zamknięcia ośrodka dla uchodźców, podaną przez posła Kołakowskiego? - pyta Kamil Kamiński z fundacji "Ocalenie", zajmującej się pomocą uchodźcom i zapowiada, że organizacje zajmą się integracją Polaków i Czeczenów.

Warszawska fundacja, podobnie jak stołeczny Urząd ds. Cudzoziemców, za wszelką cenę chcą utrzymać ośrodek dla uchodźców przy ul. Wesołej w Łomży. Mieszkańcy mają jednak dosyć przybyszów i w większości popierają inicjatywę posła Lecha Kołakowskiego, który w ubiegłym tygodniu zaapelował o zamknięcie łomżyńskiego ośrodka.

Strach wyjść na ulicę

- Popieram w stu proc. pomysł zamknięcia ośrodka. Wystarczy spojrzeć na ceny mieszkań przy ul. Wesołej. Spadają, bo takich sąsiadów nikt nie chce mieć! - twierdzi p. Joanna, mieszkanka okolic ul. Wesołej w Łomży.

Problem dostrzega większość mieszkańców Łomży. Coraz więcej osób poszkodowanych przez cudzoziemców zgłasza się na policję.

"Komenda policji zanotowała kilkanaście zdarzeń z udziałem Czeczenów, m.in. zakłócanie porządku publicznego, kradzieże, groźby, usiłowanie rozbojów" - czytamy w raporcie przygotowanym przez komendanta Andrzeja Ryńskiego i przekazanym do biura posła Kołakowskiego. Na konto uchodźców trzeba zaliczyć także napaść na funkcjonariusza, groźby (także pozbawienia życia), rozprowadzanie narkotyków czy wreszcie porwanie wietnamskiego biznesmena, którego w lipcu odbili stołeczni antyterroryści.

Społecznie niedostosowani

Raport dotyczący funkcjonowania Czeczenów w mieście przygotował także Szpital Wojewódzki w Łomży, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Powiatowy Urząd Pracy. Wnioski nie napawają optymizmem.
MOPSwystąpił o dodatkowy milion zł z rezerwy celowej, który będzie mógł przeznaczyć na wypłatę zasiłków dla cudzoziemców przechodzących po roku na miejski garnuszek.
80 bezrobotnych uchodźców zarejestrowanych jest w urzędzie pracy. Po szkoleniu, pracę podjął tylko jeden.

Czeczeni przyjeżdżają do Łomży z gruźlicą. W ostatnim czasie na Oddziale Chorób Płuc i Gruźlicy było leczonych pięciu w nich.
Tyle faktów. Choć brzmi to jak bajka o żelaznym wilku, tak wyglądają raporty przygotowane przez instytucje na co dzień stykające się z Czeczenami mieszkającymi w Łomży. Swoje obserwacje mają też mieszkańcy miasta.

- Coraz więcej uchodźców sprowadza się do nowych bloków przy ul. Sybiraków i por. Łagody. Do wynajmujących mieszkanie przyjeżdżają rodziny, znajomi, czasem po kilkanaście osób. W efekcie łomżyniacy boją się przejść obok całej grupy obcokrajowców, często z nożami, które pokazują przechodniom - opowiada Krzysztof z Łomży.

Czeczeni tylko do końca roku?

- Apel do Rafała Rogali, dyrektora Urzędu ds. Cudzoziemców, w którym proszę go o zlikwidowanie placówki w Łomży, poprzedzony był długimi wahaniami - przyznaje poseł Kołakowski. - Zdecydowałem jednak, że tego wymaga dobro mieszkańców, którzy sami borykają się z bezrobociem i biedą.
Kołakowski proponuje, by w małych i średnich miastach ośrodki, takie jak ten przy Wesołej, istniały najwyżej pięć lat. Później ośrodek byłby likwidowany i przenoszony w inne miejsce. Fundusze dla uchodźców miałyby pochodzić z puli rządowej, a nie tak jak teraz, po rocznym programie rządowym - z kasy miasta. Parlamentarzysta zapowiada, że ośrodek w Łomży powinien być zamknięty do końca grudnia, a nie za pięć lat liczonych od początku nowego roku. Zdaniem polityka, Łomża jest zbyt małym miastem, by przyjąć tak dużą grupę uchodźców. Problem jest jednak niedostrzegany zza urzędowych biurek, niewidoczny dla tych, którzy nigdy nie starali się znaleźć Czeczenom pracy.
Choć wystąpienie posła popiera znaczna część mieszkańców miasta, wygląda na to, że polityk włożył kij w mrowisko.

- Jest to dla nas propozycja przerzucania odpowiedzialności, ukierunkowana na uzyskanie określonego celu politycznego, a nie poprawy sytuacji mieszkańców Łomży zarówno Czeczenów, jak i Polaków - komentuje Kamil Kamiński z fundacji "Ocalenie".
Fundacja proponuje powołanie grupy roboczej, która miałaby zająć się integracją obu narodowości. W jej skład mieliby wejść przedstawiciele policji, urzędu pracy, MOPS, urzędu miasta, uchodźcy i sami pracownicy fundacji.

Mieszkańcy decydują

Kwestia czeczeńska powoli staje się w Łomży palącym problemem. Mieszkańcy narzekają, że Czeczeni dostają duże pieniądze za "nicnierobienie" (ok. 700 zł zasiłku przysługującego na każde dziecko, do tego dodatek mieszkaniowy) i zastraszają łomżyniaków.

Urzędnicy borykają się z roszczeniowymi postawami uchodźców i coraz większą pretensją łomżyniaków, że pieniędzy na zasiłki jest zbyt mało nawet dla rodowitych mieszkańców.
Ci zaś, od których zależy los cudzoziemców, jak Rafał Rogala czy Kamil Kamiński muszą w końcu przyznać, że nad problemem uchodźstwa nikt do końca nie panuje. Nie istnieją nawet jednakowe dane, mówiące o tym, ilu Czeczenów jest w Łomży (różne instytucje podają liczby od 200 do nawet tysiąca uchodźców).

- Czas, by swoje zdanie wyrazili łomżyniacy, np. w referendum, gdzie odpowiedzieliby, czy chcą, by w mieście istniał ośrodek dla Czeczenów - proponuje Kołakowski.

Stanowisko zajęli już za to miejscy radni. Podczas ostatniej sesji zgodnie ustalili, "wyrażając opinię społeczeństwa", że konfliktu społecznego w Łomży nie ma. Ubolewają za to nad rasistowskim pobiciem Czeczenek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna