Zbiory Zamku Królewskiego w naszym pałacyku

Dodano: 27 listopada 2009, 9:30 Autor:

Słynna zastawa stołowa z wytwórni porcelany i fajansu w Korcu: pięknie zdobione zestawy herbaciany i kawowy. Ponadto obrazy, rzeźby, kobierce - wszystko, co można było znaleźć w polskich dworkach na przełomie XVIII i XIX w. możemy właśnie obejrzeć w salach pałacyku Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Zbiory Zamku Królewskiego w naszym pałacyku
Przeczytaj więcej

Większość z ponad 150 eksponatów przyjechała tu z Zamku Królewskiego w Warszawie.

Ośrodek patriotyzmu
- Są to obiekty z terenu całej Polski, nie zawęziliśmy wystawy tylko do terenu Podlasia - mówi Krystyna Bogucka, starszy kustosz i organizator wystawy ze strony Muzeum Rolnictwa. - Tak właśnie wyglądał dworek polski około 1800 r.

Oczywiście, co potwierdza Bogucka, nie każdego "szaraczka z herbem" stać było na korecką porcelanę czy drogie kobierce, ale szanująca się szlachta starała się takie dobra posiadać.

- Charakterystyczne dla tego okresu było na pewno celebrowanie tradycji, poszukiwanie odległych korzeni czy też podkreślanie patriotyzmu - opowiada współorganizatorka wystawy. - Dworek był takim miejscem, które nadawało ton na całą okolicę. Tu można było spotkać ciekawych ludzi, tu można było uczyć się patriotyzmu. Wszak przełom XVIII i XIX wieku to już okres zaborów.

Prestiż i mnóstwo pracy
Taka wystawa, we współpracy z Zamkiem Królewskim, to dla ciechanowieckiej placówki z pewnością prestiż.

- Nie jest ona może bardzo bogata, przeładowana, ale to eksponaty z górnej półki: najlepsze z najlepszych - zapewnia Bogucka.

Inna sprawa, że wydobycie zbiorów z różnych działów Zamku Królewskiego wymagało czasu i sporo pracy. Szczególnie od dr Artura Badacha, autora scenariusza wystawy.

- W tak dużych jednostkach zbiory prezentuje się raczej tematycznie: jeśli pokazuje się grafikę, to nic innego - wyjaśnia Bogucka. - Nasza wystawa łączy natomiast różnorodne eksponaty.

Pochodzące z Zamku Królewskiego, z Fundacji im. Ciechanowieckich, z Fundacji Teresy Sahakian oraz z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zbiory będzie można oglądać do 14 lutego 2010 r.

Czytaj więcej o:
  • Ciechanowiec
  • Zamek Królewski
  • zbiory
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.