Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiory Zamku Królewskiego w naszym pałacyku

Aleksandra Gierwat
Słynna zastawa stołowa z wytwórni porcelany i fajansu w Korcu: pięknie zdobione zestawy herbaciany i kawowy. Ponadto obrazy, rzeźby, kobierce - wszystko, co można było znaleźć w polskich dworkach na przełomie XVIII i XIX w. możemy właśnie obejrzeć w salach pałacyku Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Większość z ponad 150 eksponatów przyjechała tu z Zamku Królewskiego w Warszawie.

Ośrodek patriotyzmu
- Są to obiekty z terenu całej Polski, nie zawęziliśmy wystawy tylko do terenu Podlasia - mówi Krystyna Bogucka, starszy kustosz i organizator wystawy ze strony Muzeum Rolnictwa. - Tak właśnie wyglądał dworek polski około 1800 r.

Oczywiście, co potwierdza Bogucka, nie każdego "szaraczka z herbem" stać było na korecką porcelanę czy drogie kobierce, ale szanująca się szlachta starała się takie dobra posiadać.

- Charakterystyczne dla tego okresu było na pewno celebrowanie tradycji, poszukiwanie odległych korzeni czy też podkreślanie patriotyzmu - opowiada współorganizatorka wystawy. - Dworek był takim miejscem, które nadawało ton na całą okolicę. Tu można było spotkać ciekawych ludzi, tu można było uczyć się patriotyzmu. Wszak przełom XVIII i XIX wieku to już okres zaborów.

Prestiż i mnóstwo pracy
Taka wystawa, we współpracy z Zamkiem Królewskim, to dla ciechanowieckiej placówki z pewnością prestiż.

- Nie jest ona może bardzo bogata, przeładowana, ale to eksponaty z górnej półki: najlepsze z najlepszych - zapewnia Bogucka.

Inna sprawa, że wydobycie zbiorów z różnych działów Zamku Królewskiego wymagało czasu i sporo pracy. Szczególnie od dr Artura Badacha, autora scenariusza wystawy.

- W tak dużych jednostkach zbiory prezentuje się raczej tematycznie: jeśli pokazuje się grafikę, to nic innego - wyjaśnia Bogucka. - Nasza wystawa łączy natomiast różnorodne eksponaty.

Pochodzące z Zamku Królewskiego, z Fundacji im. Ciechanowieckich, z Fundacji Teresy Sahakian oraz z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zbiory będzie można oglądać do 14 lutego 2010 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna