Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga klienci PKO! Ktoś chce wyłudzić wasze dane!

archiwum
archiwum
W sieci pojawił się wirus, który żąda podania haseł.

- Potwierdzam, że dostaliśmy informacje o takim wirusie. Klienci naszego banku muszą pamiętać, że to oszustwo - wyjaśnia Marek Kłuciński, rzecznik prasowy PKO BP.

Program uruchamia się przy próbie zalogowania na internetowe konto. Wyskakuje wówczas następujący komunikat: "Aby zweryfikować swoje logowanie należy podać następne dane z karty kodów jednorazowych". Napisany jest bez użycia polskich znaków.

Nie wiadomo, jak trojan dostaje się na komputery internautów. - To zależy od tego, jakie strony oni odwiedzają i jakie mają zainstalowane programy zabezpieczające komputer - wyjaśnia rzecznik. Jego zdaniem przed wirusem mogą ochronić aktualne programy antywirusowe i zapory sieciowe, tzw. firewalle.

To, że ktoś chce od nas wyłudzić poufne dane łatwo rozpoznać. Bank nigdy nie żąda podania kilku jednorazowych haseł jednocześnie. - Jeśli już, to wymagamy podania tylko jednego hasła i to tylko przy dokonywaniu transakcji, nigdy w momencie logowania się do serwisu iPKO - tłumaczy M. Kłuciński. Na stronie www.ipko.pl znajdujemy następujący komunikat: "Logowanie do serwisu iPKO nie wymaga podania kodu z karty kodów jednorazowych. Bank również nigdy nie poprosi Cię o podanie jednocześnie kilku kodów z karty kodów."

Rzecznik banku zapewnił, że sprawa została już zgłoszona policji.

To nie pierwszy atak hackerów na pieniądze internatów. W połowie października tego roku głośna była sprawa oszustów, którzy chcieli wyłudzić dane od klientów banku BZ WBK. Wówczas klientom banku rozsyłany był e-mail, w którym proszono o kliknięcie na link i uaktywnienie konta poprzez podanie numeru karty kredytowej na wyświetlonej stronie. Potem te dane można było wykorzystać do przeprowadzania transakcji finansowych. Wówczas bankowcy przypominali, że nigdy nie proszą swoich klientów o przesłanie danych, a tym bardziej kody PIN do karty kredytowej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można też zawsze zadzwonić do banku z pytaniem, czy rozsyłane maile są autentyczne.

Ostrożność należy też zachować przy wybieraniu pieniędzy z bankomatów. Zdarza się, że oszuści montują na nie specjalne nakładki, które skanują karty bankomatowe. Każdy nienaturalnie wyglądający bankomat, z dziwnymi wybrzuszeniami w miejscu wkładania karty, lub z nienaturalnie podniesioną klawiaturą numeryczną, powinien być traktowany ze szczególną ostrożnością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna