Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirus opryszczki długo pozostaje w ukryciu

(now)
Każda kobieta, która chorowała na opryszczkę, a obecnie jest w ciąży i chce urodzić zdrowe dziecko, powinna skonsultować z lekarzem leczenie profilaktyczne
Każda kobieta, która chorowała na opryszczkę, a obecnie jest w ciąży i chce urodzić zdrowe dziecko, powinna skonsultować z lekarzem leczenie profilaktyczne
Jeśli w przeszłości miałaś opryszczkę, poinformuj o tym ginekologa. Infekcja mogłaby prowadzić do niebezpiecznych zmian w centralnym układzie nerwowym malca

Czy wiesz, że..

Czy wiesz, że..

- 29 milionów Polaków nosi w sobie wirusa odpowiedzialnego za powstawanie opryszczki.

- Nawet jeśli nie masz objawów opryszczki możesz zarażać nią innych.

- Zakażenie wirusem opryszczki jest bardzo poważne dla noworodków i może doprowadzić nawet do ich śmierci.

- Maści, plastry i metody domowe łagodzą jedynie objawy opryszczki i nie wpływają na osłabienie wirusa.

- Jedynym sposobem zapobiegania nawrotom choroby wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia.

Wirus opryszczki pozostaje w organizmie przez całe życie. Nawet w przypadku, gdy objawy choroby ustępują. Uaktywnia się za każdym razem, gdy odporność organizmu ulega obniżeniu.

Czym jest opryszczka - jedną z najpowszechniejszych chorób wirusowych skóry i błon śluzowych. Jest to choroba zakaźna. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez dotyk lub w wyniku kontaktów seksualnych.

Nawet cesarka

Problem zakażenia wirusem opryszczki narządów płciowych dotyczy około miliarda osób na całym świecie. Szczególnie chętnie wirus atakuje kobiety w wieku rozrodczym. Aż 20 proc. zakażonych, czyli 200 mln chorych na całym świecie, to kobiety ciężarne.

Opryszczka w ciąży to poważna infekcja. Wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem, który monitoruje stan pacjentki (oznacza to częste badania kontrolne, połączone z badaniem na obecność wirusów opryszczki) aż do momentu rozwiązania. Lekarz prowadzący podejmuje także decyzję co do formy porodu, najbezpieczniejszej z punktu widzenia zdrowia dziecka.

Niekiedy wskazane jest cesarskie cięcie.

Do zarażenia dziecka wirusem opryszczki może dojść na kilka sposobów:
- podczas ciąży (wędrówka wirusa drogą krwionośną przez łożysko lub drogą wstępującą z pochwy przez szyjkę macicy);
- w trakcie porodu (noworodek, przechodząc przez kanał rodny, ma kontakt z wydzieliną ze zmian chorobowych u matki, które zawierają wirusy);
- poprzez przeniesienie wirusa od matki, opiekuna przez ręce, usta.

Konieczne badania

Ocenia się, że zakażenie wirusem opryszczki płodu lub noworodka przez zakażoną matkę występuje u jednego na 3-5 tys. dzieci. Choroba jest dla dziecka bardzo groźna. Bez leczenia umiera od 50 proc. do 80 proc. zakażonych dzieci.

Każda kobieta, która chorowała na opryszczkę, a obecnie jest w ciąży i chce urodzić zdrowe dziecko, powinna skonsultować z lekarzem leczenie profilaktyczne. Zmniejsza ono prawdopodobieństwo wystąpienia nawrotu lub obecności cząsteczek wirusa na błonach śluzowych w okresie okołoporodowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna