Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ocalmy Bojary od zapomnienia!

Urszula Krutul
– Chcę ocalić Bojary od zapomnienia – mówi Andrzej Trzciński. – I pokazać, głównie młodym ludziom, ten stary kawałek Białegostoku.
– Chcę ocalić Bojary od zapomnienia – mówi Andrzej Trzciński. – I pokazać, głównie młodym ludziom, ten stary kawałek Białegostoku.
Niecodzienny projekt Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Jak to zrobić

Jak to zrobić

Fotografie wraz z krótkimi opisami (nazwa ulicy, przybliżona data, osoby widoczne na zdjęciu) należy przesłać lub dostarczyć do: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, 15-062 Białystok lub wysłać w wersji elektronicznej na adres e-mail: [email protected]. Bliższe informacje: 85 67 67 367.

Bojary to jedna z najstarszych dzielnic Białegostoku. Pracownicy Centrum Zamenhofa razem z pasjonatem - Andrzejem Trzcińskim - chcą uchronić je od zapomnienia.

Pomóc może każdy. W jaki sposób? Przynosząc stare zdjęcia Bojar, budynków tam się znajdujących i zamieszkujących je ludzi. Można przynieść też... wspomnienia. Z tego wszystkiego jesienią ma powstać wystawa. Bliska mieszkańcom nie tylko Bojar, ale i miasta. Bo w zamyśle przez nich tworzona.

- Jestem mieszkańcem Bojar od dawna i na pewno będę do końca - zapewnia Andrzej Trzciński, który jako jeden z pierwszych przyniósł do Centrum zdjęcia Bojar. - Niestety, ginie to wszystko. Giną stare budynki. Chciałem młodym ludziom pokazać, jak kiedyś wyglądało stare, drewniane budownictwo. A przy okazji zachować to stare miasto od zapomnienia.

Wszyscy zainteresowani odtworzeniem, chociażby w pamięci, starych Bojar mogą współtworzyć wystawę. Pierwsze zdjęcia można już obejrzeć w internecie na stronie www.centrumzamenhofa.pl.

- Obecnie na Bojarach zachowały się w prawie 90 procentach dwie ulice - Wiktorii i Koszykowa - mówi Trzciński. - Kto dziś pamięta nazwiska ludzi, którzy tam mieszkali, pracowali? Kto z młodego pokolenia dziś pamięta, że w budynku obecnego NFZ-u była Szkoła Podstawowa nr 5? Bardzo dobrze, że Centrum Zamenhofa umieściło zdjęcia w internecie.

Jak mówi, zależy mu również na tym, żeby ci, którzy pamiętają coś o Bojarach, podzielili się tym. Dzięki wszystkim osobom, które razem będą tworzyć tę wystawę, będzie ona inna. Bliższa ludziom.

Tak więc jeżeli posiadacie w swoich rodzinnych archiwach zdjęcia prezentujące starą zabudowę Bojar, fotografie robione z okazji spotkań rodzinnych i towarzyskich, "na pamiątkę" lub w celach dokumentacyjnych, pracownicy centrum proszą o ich udostępnienie.

- Wszystko, co uda nam się zebrać, opublikujemy na naszej stronie. Najciekawsze zdjęcia zaprezentujemy pod koniec roku na wystawie w Centrum im. Ludwika Zamenhofa - zapewnie Jerzy Szerszunowicz, kierownik centrum.
s

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna