Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mazury bez uprzedzeń i fobii

Kazimierz Radzajewski [email protected]
Ełk z czasów nacjonalistycznego traktowania miasta i Mazur. Siegfried Lenz nie lubi tego okresu, czuje się Mazurem.
Ełk z czasów nacjonalistycznego traktowania miasta i Mazur. Siegfried Lenz nie lubi tego okresu, czuje się Mazurem.
Barwna opowieść prowadzi nas po mieście, jakiego nie znamy.
Siegfried Lenz obecnie. Pisarz nigdy nie odwiedził Ełku.
Siegfried Lenz obecnie. Pisarz nigdy nie odwiedził Ełku.

Siegfried Lenz obecnie. Pisarz nigdy nie odwiedził Ełku.

Nie ma w Ełku książek pruskich autorów. Literacki dorobek wyjechał wraz z mieszkańcami. Jaki był Ełk przed 1945 r.? Przeczytaj, co pisze o tym mieście Siegfried Lenz.

My Mazurzy - mieszanina składająca się z żywiołu pruskiego i polskiego, brandenburskiego, salzburskiego i ruskiego. Tak mówi o sobie i innych ziomkach Siegfried Lenz, niemiecki pisarz i rodowity ełczanin.

Polecamy ełczanom lekturę książki "Muzeum Ziemi Ojczystej" autorstwa Siegfrieda Lenza, który urodził się w Ełku w 1926 r. i mieszkał w nim do końca II wojny światowej.

Barwna opowieść prowadzi nas po mieście, jakiego nie znamy. I nie poznamy nawet z przekazów ustnych, bo świadkowie wyjechali z falą uchodźców wypędzanych z Ełku przez sowieckich "wyzwolicieli".
Narratorem opowieści jest Zygmunt Rogalla, twórca prywatnego muzeum, który gromadzi historyczne pamiątki z okolicy.

- To świadectwa Ojczyzny. Nie polskiej ani niemieckiej, tylko mazurskiej - podkreśla wuj Zygmunta, Adam Rogalla wagę znalezisk wygrzebanych z bagien podzamcza.

To on zaraził młodego Zygmunta pasją archeologiczną. Powstało ogromne muzeum z pamiątkami po pobycie na tej ziemi Słowian, Litwinów, Krzyżaków i Polaków.

- Tak, to ja spaliłem jedyne muzeum ziemi mazurskiej k. Szlezwiku - przyznaje się w pierwszym zdaniu Rogalla do zniszczenia świadectw, jakie zabrał ze sobą do Niemiec.

Zygmunt Rogalla nie chciał, aby dokumenty i przedmioty stały się obiektem manipulacji "poprawiaczy" historii. On czuje się Mazurem.

Rzecz dzieje się w fikcyjnym Łukowcu, ale łatwo odnaleźć miejsca charakterystyczne dla Ełku. W galerii postaci pojawia się tkaczka-artystka Sonja Turk, przemytnik Hugo Bandilla i ojciec Zygmunta, producent cudownych medykamentów, m.in. na niewidzialność. Obok Łukowca występuje Małe Grajewo, (prawdopodobnie Szyba), ale jest też Skomack i Margrabowo (Olecko).

Lenz wyzbył się uprzedzeń. Jest autorem powieści, opowiadań, dramatów. "Muzeum Ziemi Ojczystej" jest jedną z najważniejszych powieści mazurskich. Została przetłumaczona na 19 języków i sfilmowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna