Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziemy jeździli ekspresówką

M. Uścińska
Przez gminę Ostrów będzie przebiegać nowo wybudowana droga ekspresowa.
Przez gminę Ostrów będzie przebiegać nowo wybudowana droga ekspresowa.
Ostrołęka: Droga S8 ma powstać do 2014 r.

Najpóźniej do 30 listopada 2014 przez gminę Ostrów będzie można przejeżdżać nowo wybudowaną ekspresówką.

W ostrowskim starostwie odbyły się społeczne konsultacje środowiskowe dotyczące drogi S8. Na rozprawie administracyjnej mieszkańcy terenów ujętych w planach inwestycji mogli zgłaszać uwagi i wnioski dotyczące rozbudowy odcinka drogi od Wyszkowa do granicy województwa mazowieckiego.
Jak mówił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, spotkanie było ostatnią szansą zgłoszenia wątpliwości, co do przebiegu drogi. Zaznaczył, że nie jest to szczegółowy projekt i będą jeszcze inne spotkania, ale na nich będzie można zgłaszać już tylko uwagi dotyczące szczegółowych kwestii jak np. zjazdu z drogi serwisowej na konkretną działkę. Wiadomo jednak, że nie wszystkie wnioski zostaną uwzględnione.

Droga zostanie włączona do sieci dróg krajowych o znaczeniu międzynarodowym, a skorzystać mają na niej kierowcy. Niestety, trasa ma przebiegać przez obszar Natura 2000.

- W bardzo szczególny sposób przyglądaliśmy się proponowanym rozwiązaniom - mówiła Aleksandra Atłowska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. - Jednak biorąc pod uwagę wszystkie projektowane zabezpieczenia i to, że jest to rozbudowa drogi już istniejącej, będzie to tylko działanie korzystne dla środowiska. Nie ma innej alternatywy dla przejazdu między Warszawą a Białymstokiem.

38 kilometrów drogi, które znajdą się w gminie Brańszczyk, Brok i Ostrów, będzie kosztować miliard złotych.

Z drogi ekspresowej nie będą mogły korzystać pojazdy wolnobieżne, dlatego dla nich zostaną wybudowane drogi serwisowe. Dopuszczalna prędkość będzie wynosić 110 km/h.
Mimo prezentacji multimedialnych i, zdawałoby się, szczegółowego omówienia tematu, pojawiło się kilka wątpliwości. M.in. pojawił się problem dotyczący braku połączenia mieszkańców Dybek i Nagoszewa z miastem Ostrów.

- Problem dotyczy ok. 5 tys. mieszkańców. Czy firma, która planowała tę koncepcję, wzięła pod uwagę dostępność mieszkańców do miasta Ostrów Maz. - mówił Marian Stankiewicz, zastępca wójta gminy Ostrów Mazowiecka. - Chodzi o maszyny wolnobieżne. Od wschodniej części miasta istnieje sieć dróg asfaltowych i ta dostępność jest. Jednak od zachodniej strony, od węzła Dybki, a szczególnie Nagoszewo, nie ma w tych wariantach drogi serwisowej łączącej mieszkańców tych miejscowości z miastem Ostrów.

Stanisław Dmuchowski, zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Warszawie, odpowiedział na te pytania zwięźle, ale też zadowalająco:

- Postulat został uznany za zasadny i zostanie uwzględniony.

Konsultacje odbyły się w środę, 24 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna