Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PRL się skończył, ale architektura pozostała

mk
Początki Bojar związane są z Janem Klemensem Branickim i jego planami rozbudowy Białegostoku. Nowe ulice miały marginalny, gospodarczy charakter – zlokalizowano przy nich wyłącznie stodoły.
Początki Bojar związane są z Janem Klemensem Branickim i jego planami rozbudowy Białegostoku. Nowe ulice miały marginalny, gospodarczy charakter – zlokalizowano przy nich wyłącznie stodoły.
Sposobów na odkrywanie uroków tego miasta jest bardzo wiele.

Najpewniej w prenumeracie

PRL się skończył, ale architektura pozostała

Najpewniej w prenumeracie

NAJPEWNIEJ
W PRENUMERACIE

Najlepszym sposobem, by mieć gwarancję zebrania całej kolekcji map, jest zamówienie prenumeraty Współczesnej.
Gazeta, która codziennie będzie trafiać do naszego Czytelnika, ma dodatkowy atut - jest tańsza niż ta, kupowana codziennie w kiosku. Informacji w sprawie prenumeraty udzielamy pod numerem telefonu (85) 748 74 24.
Już jutro dowiecie się, gdzie i kiedy warto wybrać się w Białymstoku.
Zapraszamy do konkursów - szczegóły na www.wspolczesna.pl/mapy

My proponujemy przebój ostatnich miesięcy, który zawdzięczamy pasji białostockich studentów socjologii - "Białystok śladami PRL". Około 30 różnych obiektów - budynków, pomników czy neonów z epoki socrealizmu - znalazło się na nowym szlaku turystycznym po Białymstoku, który przygotowała Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku wspólnie z Klubem Krytyki Politycznej.

Na szlaku są obiekty z lat 1945-89. Głównym i zarazem jednym z najbardziej znanych jest tzw. Dom Partii, czyli dawna siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR, gdzie obecnie mieszczą się wydziały humanistyczne Uniwersytetu w Białymstoku. Wprost z dawnego Domu Partii przejdziemy, mijając po prawej stronie inną "perełkę" PRL-u - Dom Handlowy "Central", na ulicę Curie-Skłodowskiej, która była zaprojektowana w myśl tamtej epoki. Na jej końcu znajduje się kolejny obiekt z połowy lat 70., czyli siedziba Opery i Filharmonii Białostockiej, która wkrótce zostanie zastąpiona przez nowoczesny kompleks powstający przy wzgórzu Marii Magdaleny (obok ul. Kalinowskiego).

Z kolei to miejsce przez lata nabrało wręcz kultowego znaczenia dla białostoczan - był tu miejski amfiteatr, gdzie organizowano największe imprezy masowe, jak np. bardzo popularna swego czasu "Raz do Roku w Białymstoku".

Niedaleko dworca PKP i PKS znajduje się inny "relikt" socrealistycznej architektury - tzw. Spodki, czyli obiekty dawnego Akademickiego Centrum Kultury, które powstały w mieście przy okazji centralnych dożynek w 1973 roku. Stylizowane na statki kosmiczne obiekty powstały ze szkła i aluminium na planie 12-kąta. Wymieniać można by długo. Bo prawie każdy białostoczanin ma swoje relikty PRL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna