Smaczna Wielkanoc

Zwyczaje wielkanocne

Dodano: 19 marca 2010, 13:37 Autor:

Już niewiele osób pamięta co to jest pogrzeb żuru, wieszanie śledzia, lub na czym polega taczanie jajek.

Tradycja świąt wielkanocnych sięga początków chrześcijaństwa. Na naszych terenach powstało wiele zwyczajów i tradycji związanych z ich obchodami. Oto niektóre z nich.

Palmy wielkanocne
Tydzień przed Wielkanocą w niedzielę palmową święci się palmy. Tradycyjnie robi się je z gałązek wierzbowych (lub bukszpanu, malin, porzeczek) ozdobionych kwiatami i wstążkami, piórkami. Po poświęceniu palemki uderzało się nią lekko domowników. Miało to przynieść im zdrowie i bogactwo na cały rok. Palemkę, zatkniętą za świętym obrazem, przechowywało się cały rok,. Miały one chronić dom i jego domowników.

Przedświąteczne porządki

Sprzątanie domu ma swoje symboliczne znaczenie - wraz z kurzem wymiatamy z mieszkania zimę oraz wszelkie zło i choroby.

Topienie Judasza
Kukłę Judasza robiło sie ze słomy i starych ubrań. W Wielką Środę młodzi chłopcy wkleki ją na łańcuchach po całej okolicy, a zebrani gapie bili ja kijami. na koniec wrzucano ją do rzeki lub stawu, czasem także podpalano. W ten sposób symbolicznie karano biblijnego zdrajcę.

Pogrzeb żuru i wieszanie śledzia
W ostatnie dni postu robiono "pogrzeb żuru” – tradycyjnej postnej potrawy. Gdy zbliżał się czas świą, wylewano żur z garnków na ziemię. Innym sposobem na pożegnanie postu było "powieszenie śledzia". Śledź przez cały okres postu zastępował mięso. Obrzydłą rybę na parę dni przed świętami przybijano go do drzewa.

Święconka
Tradycyjnie w Wielką Sobotę święcie się koszyczki (kosze) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć jajek, wędlin, chleba, soli oraz mazurka. Czasem do kosza wkładano także chrzan (popularna przyprawa m,in. do jajek) i baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego). W niektórych parafiach w ten dzień święcono też wodę.

Lecznicza woda
Dziewczyny, które obmyły twarz w wodzie, w której gotowały się jajka na święconkę mogły być pewne, ze pozbędą się wszelkich pryszczy i piegów.


Wielkanocny zając
Po świątecznym obiedzie dzieci zaczynały szukać zajączka, czyli wielkanocnej niespodzianki

Lany poniedziałek
Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka - ten obyczaj znają wszyscy. Polewanie się wodą to zabawa, ale także wróżba. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. Zgodnie z tradycją przed oblaniem wodą panna mogła wykupić piękna pisanką. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.

Jaja
Wielkanoc nieodłącznie kojarzy się z jajkiem. Jest to symbol odrodzenia. Tradycyjnie świąteczne jajka muszą być kolorowe. Nie może zabraknąć jaj zabarwionych na czerwono i zielono. Popularne jest także robienie pisanek i kolorowanie jajek specjalnymi farbami lub woskiem. Z jajkami związanych jest także wiele zabaw. taczanie, gra w zbijanego lub przerzucanie jajek to tylko niektóre z nich. Na czym polegają te zabawy? Czytaj wkrótce na naszym serwisie

Czytaj więcej o:
  • święta
  • jaja
  • Wielkanoc
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.