Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwyczaje wielkanocne

(azda)
W Ełku świętom wielkanocnym towarzyszy Jarmark Kaziuka
W Ełku świętom wielkanocnym towarzyszy Jarmark Kaziuka Archiwum
Już niewiele osób pamięta co to jest pogrzeb żuru, wieszanie śledzia, lub na czym polega taczanie jajek.

Tradycja świąt wielkanocnych sięga początków chrześcijaństwa. Na naszych terenach powstało wiele zwyczajów i tradycji związanych z ich obchodami. Oto niektóre z nich.

Palmy wielkanocne
Tydzień przed Wielkanocą w niedzielę palmową święci się palmy. Tradycyjnie robi się je z gałązek wierzbowych (lub bukszpanu, malin, porzeczek) ozdobionych kwiatami i wstążkami, piórkami. Po poświęceniu palemki uderzało się nią lekko domowników. Miało to przynieść im zdrowie i bogactwo na cały rok. Palemkę, zatkniętą za świętym obrazem, przechowywało się cały rok,. Miały one chronić dom i jego domowników.

Przedświąteczne porządki

Sprzątanie domu ma swoje symboliczne znaczenie - wraz z kurzem wymiatamy z mieszkania zimę oraz wszelkie zło i choroby.

Topienie Judasza
Kukłę Judasza robiło sie ze słomy i starych ubrań. W Wielką Środę młodzi chłopcy wkleki ją na łańcuchach po całej okolicy, a zebrani gapie bili ja kijami. na koniec wrzucano ją do rzeki lub stawu, czasem także podpalano. W ten sposób symbolicznie karano biblijnego zdrajcę.

Pogrzeb żuru i wieszanie śledzia
W ostatnie dni postu robiono "pogrzeb żuru" - tradycyjnej postnej potrawy. Gdy zbliżał się czas świą, wylewano żur z garnków na ziemię. Innym sposobem na pożegnanie postu było "powieszenie śledzia". Śledź przez cały okres postu zastępował mięso. Obrzydłą rybę na parę dni przed świętami przybijano go do drzewa.

Święconka
Tradycyjnie w Wielką Sobotę święcie się koszyczki (kosze) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć jajek, wędlin, chleba, soli oraz mazurka. Czasem do kosza wkładano także chrzan (popularna przyprawa m,in. do jajek) i baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego). W niektórych parafiach w ten dzień święcono też wodę.

Lecznicza woda
Dziewczyny, które obmyły twarz w wodzie, w której gotowały się jajka na święconkę mogły być pewne, ze pozbędą się wszelkich pryszczy i piegów.

Wielkanocny zając
Po świątecznym obiedzie dzieci zaczynały szukać zajączka, czyli wielkanocnej niespodzianki

Lany poniedziałek
Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka - ten obyczaj znają wszyscy. Polewanie się wodą to zabawa, ale także wróżba. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. Zgodnie z tradycją przed oblaniem wodą panna mogła wykupić piękna pisanką. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.

Jaja
Wielkanoc nieodłącznie kojarzy się z jajkiem. Jest to symbol odrodzenia. Tradycyjnie świąteczne jajka muszą być kolorowe. Nie może zabraknąć jaj zabarwionych na czerwono i zielono. Popularne jest także robienie pisanek i kolorowanie jajek specjalnymi farbami lub woskiem. Z jajkami związanych jest także wiele zabaw. taczanie, gra w zbijanego lub przerzucanie jajek to tylko niektóre z nich. Na czym polegają te zabawy? Czytaj wkrótce na naszym serwisie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna