Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Erasmus - studia i poznawanie świata

(mp)
Białystok: To będzie przygoda mojego życia - mówi Ewa Gudalewska, która od września rozpocznie studiowanie w Kordobie.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Erasmus jest edukacyjnym programem Unii Europejskiej, który wspiera międzynarodową współpracę szkół wyższych, umożliwia wyjazdy studentów za granicę na część studiów i praktykę.
Aby ubiegać się o wyjazd w ramach Erasmusa, należy:
- być studentem uczelni, która posiada Kartę Uczelni Erasmusa i prowadzi wymianę studentów,
- być zarejestrowanym na studiach prowadzących do uzyskania stopnia/dyplomu;
- mieć ukończony pierwszy rok studiów I stopnia (licencjackich, inżynierskich);
- być obywatelem kraju uczestniczącego w Erasmusie (albo mieć status uchodźcy lub prawo stałego pobytu w kraju uczestniczącym)
W Erasmusie biorą udział: kraje członkowskie UE, trzy kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Lichtenstein i Norwegia), kraj kandydujący - Turcja.

Ewa studiuje na trzecim roku prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Od liceum uczy się języka hiszpańskiego.

- Zawsze pasjonowała mnie Hiszpania - mówi. - Dlatego jak rozpoczęłam studia i dowiedziałam się, że jest coś takiego jak Erasmus, od razu zdecydowałam się , że pojadę na wymianę.

I udało się. Niedawno Ewa przeszła pomyślnie rozmowę kwalifikacyjną i we wrześniu kontynuuje prawo na uniwersytecie w Kordobie, czyli na południu Hiszpanii.

- Już nie mogę się doczekać - mówi Ewa. - Oczywiście trochę się boję, mam koleżankę, która obecnie jest na wymianie w Hiszpanii. To nie jest tylko sielanka. Trzeba zdawać egzaminy po hiszpańsku, a "erasmusi" nie są traktowani ulgowo. Jednak wiem, że warto jechać.

Ewa przede wszystkim chce świetnie nauczyć się języka hiszpańskiego.
- Wiem, że w dzisiejszych czasach znajomość jednego języka już nie wystarcza. Żeby znaleźć dobrą pracę, trzeba władać biegle przynajmniej dwoma - tłumaczy. - A nauka języka obcego na kursie to nie to samo co na miejscu, w danym kraju.
Studentka chce poznać też obyczaje, kulturę Hiszpanii.

- To jedyna i niepowtarzalna okazja, żeby spędzić za granicą rok z dofinansowaniem uczelni - mówi Ewa Gudalewska. - To będzie przygoda mojego życia. Poznam kraj, ciekawych ludzi, zdobędę nowe doświadczenie. Będzie to z pewnością duże wyzwanie i szkoła życia.

Ewa mówi, że wiele jej znajomych wyjeżdża na wymiany zagraniczne.
- Jednak najbardziej popularne są kraje, gdzie wykłady prowadzone są w języku angielskim - mówi. - Warto więc próbować jechać na Erasmusa np. do Włoch, Hiszpanii czy Francji.

Przyszłym studentom radzi, żeby uczyli się języków i nie zaniedbywali nauki.
- Język trzeba znać na poziomie komunikatywnym, brana jest też pod uwagę średnia z poprzedniego roku studiów - tłumaczy dziewczyna. - Trzeba też napisać ładny CV oraz list motywacyjny. Na każdym wydziale można znaleźć koordynatorów programu Erasmus. Warto też porozmawiać z osobami, które już wróciły z wymiany.

Szczegółowych informacji o możliwościach udziału w Erasmusie można znaleźć na stronie internetowej własnej uczelni, wydziału, u wydziałowego albo uczelnianego koordynatora Erasmusa lub w biurze współpracy z zagranicą.
Wszystkie informacje są także na stronie internetowej:
www.erasmus.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna