Katastrofa w Smoleńsku. Co było przyczyną tragedii? Synteza (wideo)

Dodano: 11 kwietnia 2010, 9:24 Autor:

Rosyjskie służby zabezpieczały teren, na którym rozbił się samolot z parą prezydencka na pokładzie

Rosyjskie służby zabezpieczały teren, na którym rozbił się samolot z parą prezydencka na pokładzie

Mówią, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale ja uważam, że tych, którzy zginęli w Smoleńsku, nie będzie można zastąpić – Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP z trudem znajdował słowa, by opisać dramat Polski i Polaków.

Bronisław Komorowski

Funkcję prezydenta Polski przejął wczoraj Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu RP.
Marszałek ma 58 lat, pochodzi z rodziny o silnych tradycjach niepodległościowych i ziemiańskich. W czasach PRL zaangażowany w działalność opozycyjną. Już jako licealista brał udział w manifestacjach, m.in. w czasie wydarzeń marcowych w 1968 roku. Pierwszy raz został aresztowany w grudniu 1971 roku. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników oraz Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W ciągu wielu lat podziemnej działalności był wielokrotnie aresztowany i represjonowany. W czasie stanu wojennego internowany. Od 1977 roku żonaty z Anną Dembowską, ojciec pięciorga dzieci: Zofii, Tadeusza, Marii, Piotra i Elżbiety.
Od 1989 roku w służbie państwowej, był m.in. ministrem obrony narodowej.

Wczoraj nie liczyły się różnice polityczne, spory – Polacy zjednoczyli się w obliczu tej niewyobrażalnej tragedii. Przed Pałacem Prezydenckim niemal od razu, spontanicznie, warszawiacy składali kwiaty i wieńce, zapalali znicze, podobnie jak przed warszawskim domem rodziny Kaczyńskich, a także mieszkaniem Marii i Lecha Kaczyńskich w Sopocie. W samo południe w Krakowie zabrzmiał na Wawelu Dzwon Zygmunta. Białostoczanie, od godz. 15 w Pałacu Gościnnym mogli wpisywać się w księdze kondolencyjnej, kwiaty i znicze układali przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki.

Nikt nie czekał na oficjalne ogłoszenie żałoby. Spontanicznie wywieszaliśmy wczoraj flagi przepasane kirem, odwoływano imprezy masowe. W kościołach i cerkwiach modlono się za umarłych, wieczorem odprawione zostały msze żałobne. Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu, który po śmierci prezydenta pełni funkcję głowy państwa, dopełnił tylko formalności, oficjalnie ogłaszając w kraju tygodniową żałobę.

Żalu i smutku nie krył prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, gdzie doszło do tej tragedii. Zwrócił się on ze specjalną odezwą do narodu polskiego.

– Obiecuję, że wszystkie fakty dotyczące wypadku, zostaną wyjaśnione razem z polską stroną. Wyrażam najgłębsze kondolencje dla Polaków w imieniu wszystkich Rosjan. Ogłaszam także, że 12 kwietnia będzie dniem żałoby w Rosji – powiedział Polakom rosyjski prezydent. Wspólnie z premierem Władimirem Putinem modlił się w Moskwie w intencji ofiar katastrofy.

W tej tragedii straciła trzech synów Ziemia Białostocka: Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, Krzysztofa Putrę, wicemarszałka Sejmu i arcybiskupa Mirona, prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego.

– Nie było do tej pory w historii Polski, Europy i świata tragedii, gdzie zginęło tak wielu ludzi kluczowych dla funkcjonowania państwa – nie ma wątpliwości Jarosław Matwiejuk, poseł, konstytucjonalista.

Lądowanie na granicy ryzyka. Albo nawet poza tą granicą...

Świadkowie tej tragedii podkreślają jedno – w sobotni poranek, 10 kwietnia nad Smoleńskiem panowały wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne. Była bardzo gęsta mgła, widoczność sięgała zaledwie 500 metrów. Rządowy samolot z Warszawy wystartował o godz. 7.23. Na pokładzie było 88 pasażerów (jedna – Zofia Kruszyńska, nie stawiła się) i członkowie załogi.

Przed godz. 9 samolot podchodził do lądowania. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że były aż cztery takie próby. Na cztery minuty przed godz. 9 rozbił się o ziemię. Płonące szczątki kompletnie roztrzaskanego samolotu rozrzucone były obszarze kilkuset metrów, widać było dopalające się silniki, a wokół – dziesiątki połamanych drzew.

Źródła wojskowe podają, że 15 minut przed lądowaniem prezydenckiego samolotu służby kontrolne lotniska zabroniły lądować wojskowemu Ił-76 ze względu na złe warunki. Pilotowi prezydenta też nie zalecali lądować. Ale zabronić mu nie mogli.

Czytaj też:

Katatsrofa w Smoleńsku: Minuta po minucie

Radio RMF cytuje zastępcę szefa sztabu rosyjskich sił powietrznych generała Aleksandra Aloszyna, który powiedział, że to załoga sama zdecydowała o lądowaniu w Smoleńsku. Generał poinformował, że gdy załoga nie wykonała polecenia kontrolera lotów, kilkakrotnie nakazano jej skierowanie maszyny na lotnisko zapasowe w Mińsku. Mimo to załoga wciąż obniżała lot, co – jak dodał – niestety, zakończyło się tragicznie.

Lotnisko w Smoleńsku nie ma automatycznego systemu naprowadzania. Do grudnia było to lotnisko wyłącznie wojskowe, przede wszystkim dla samolotów transportowych, które są tu remontowane.

Tomasz Hypki, z czasopisma "Skrzydlata Polska” w rozmowie z TVN24 przyznał, że pas na tym lotnisku miał długość 1600 metrów, podczas, gdy TU-154 do lądowania potrzebuje pasów o długości co najmniej 2 tysięcy metrów.

– Być może przeprowadzono lądowanie na granicy ryzyka, może i poza tym ryzykiem. Jednak praprzyczyną na pewno były warunki pogodowe, gęsta mgła a pewnie i jakość lotniska – przyznał.

Naoczny świadek tej tragedii zapamiętał, że podchodzący do lądowania samolot prezydenta RP ściął okoliczne drzewa w podsmoleńskim lesie.

– Samolot leciał nisko, przechylił się na lewą stronę, zaczepił skrzydłem o drzewo, skosił drzewa i uderzył o ziemię. Zaczął koziołkować tak ze 150-200 metrów. Było słychać eksplozję, ale nie była ona głośna – relacjonował polskim dziennikarzom świadek katastrofy.

Czytaj też:

Katastrofa w Smoleńsku. Gdy pilot się zorientował w sytuacji, było już za późno

Przyczyny katastrofy nie są jeszcze znane. Z wstępnych szacunków wynika, że śledztwo w tej sprawie może potrwać około kilku miesięcy. Prowadzone są one dwutorowo: przez stronę rosyjską, prezydent Rosji powołał specjalną komisję do wyjaśnienia katastrofy, na jej czele stanął premier Władimir Putin.

Niezależne śledztwo prowadzi też i strona polska. Na miejsce katastrofy poleciał naczelny prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski z grupą prokuratorów wojskowych.

Wczoraj po południu na miejsce katastrofy polecieli premierzy Polski i Rosji.

Na pokładzie TU-154 znajdowały się najważniejsze osoby w państwie: Lech Kaczyński, Prezydent RP z małżonką, Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźctwie, dwóch wicemarszałków Sejmu: Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, Sławomir Skrzypek, prezes NBP, Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, prezydenccy ministrowie: Władysław Stasiak, Paweł Wypych i Mariusz Handzlik, szef BBN Aleksander Szczygło, wiceministrowie: spraw zagranicznych – Andrzej Kremer, obrony – Stanisław Komorowski i kultury – Tomasz Merta, prezes IPN Janusz Kurtyka, posłowie i senatorowie, dowódcy wojskowi, przedstawiciele Rodzin Katyńskich i załoga samolotu.

Doszło do sytuacji niespotykanej w nowożytnej historii. Nadzwyczajne były więc i działania premiera Polski. Natychmiast po katastrofie Donald Tusk zwołał nadzwyczajne posiedzenie rządu.

– Takiego dramatu współczesny świat nie widział – powiedział premier Donald Tusk na krótkiej konferencji poświęconej katastrofie nad Smoleńskiem.

Obowiązki prezydenta RP przejął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Obowiązki zmarłych dowódców wojskowych przejęli ich zastępcy. Błyskawicznie do Polski zaczęły napływać kondolencje z całego świata. Wyrazy żalu przesłały rządy wielu państw i organizacji międzynarodowych. – To był przyjaciel i wielki polski polityk – powiedział szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Lech i Maria Kaczyńscy osierocili córkę, dwie wnuczki. Jarosław Kaczyński, brat prezydenta jeszcze wczoraj po południu poleciał do Smoleńska na miejsce katastrofy.

Żałoba w Polsce potrwa tydzień.

Czytaj też:

Katastrofa w Smoleńsku: Samolot rozbił się wcześniej niż o 8:56 (wideo)

Aleksandr Aloszyn, generał rosyjskich sił powietrznych:
- Załoga samolotu, którym podróżowała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, kilkakrotnie nie wykonała poleceń kontrolera lotów na lotnisku w Smoleńsku.
Załoga sama zdecydowała o lądowaniu w Smoleńsku. Gdy załoga nie wykonała
polecenia kontrolera lotów, kilkakrotnie nakazano jej skierowanie maszyny na lotnisko zapasowe. Mimo to załoga wciąż obniżała lot, co, niestety, zakończyło się tragicznie - dodał.
źródło: RMF FM , opr. mk

Roman Polko, były szef GROM:
- Zginął prezydent Lech Kaczyński, zwierzchnik polskich sił zbrojnych, szef sztabu generalnego – pierwszy żołnierz, zginął dowódca wojsk lądowych, dowódca wojsk specjalnych, dowództwa operacyjnego, zginęła elita wojska polskiego, elita polityków i parlamentarzystów, najważniejsi ludzie w państwie. Ogromna, niewyobrażalna tragedia. Myślę, że nie powinno tak być, że ci najważniejsi ludzie lecieli razem i że dochodzi do tak ogromne tragedii. Nie przypominam sobie precedensu w skali światowej, że coś takiego się stało.
źródło: TVN24, opr.mk

prof. Bronisław Młodziejowski, ekspret medycyny sądowej:
- Identyfikacja ciał ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu w pobliżu Smoleńska może potrwać nawet 4-6 tygodni. Ma to związek m.in. z rozmiarem katastrofy, liczbą osób, które w niej zginęły i stanem ciał. Mieliśmy tu do czynienia z pożarem. Potężną energią kinetyczną związaną z upadkiem maszyny.Już same prace związane z zabezpieczeniem szczątków i pobraniem próbek genetycznych mogą potrwać około 10 dni. Równolegle musi też zostać pobrany materiał porównawczy od rodzin ofiar.Nie zrobią niczego bez próbek porównawczych, więc tu musi być współdziałanie ze stroną polską.

Samolot prezydencki typu Tu-154M Lux, który w sobotę rozbił się koło Smoleńska, był jedną z dwóch takich maszyn, znajdujących się na wyposażeniu 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Jak podał portal gazeta.pl maszyna miała wylatane 5004 godziny i wykonał 1823 lądowania. W ub.r. samolot przeszedł remont kapitalny.

Czytaj więcej o:
  • katastrofa samolotu
  • katastrofa Smoleńsk
  • katastrofa w Smoleńsku
  • Lech Kaczyński
  • prezydent
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Lech Kaczyński nie żyje. Wspomnienie o Panu Prezydencie

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.