Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz dla zwierząt? Tam pochowają twojego pupila. Już od stu złotych

kp
Cmentarz Małych Zwierząt w Rzędzianach.
Cmentarz Małych Zwierząt w Rzędzianach.
Białystok. To miejsce dla tych, którzy o swojego zwierzaka chcą dbać nie tylko w trakcie trwania jego życia.

Cmentarz Małych Zwierząt w Rzędzianach

Niedaleko Białegostoku powstało specjalne miejsce, na którym możesz pochować swojego pupila.

Pomysłodawcą i założycielem Cmentarza Małych Zwierząt na Kolonii wsi Rzędziany jest pan Krzysztof Iwaszko, na którego ziemi znajduje się cmentarz. Teren to około 1 000 metrów kwadratowych ogrodzonego trawnika.

Pomysł na powstanie cmentarza zrodził się w głowie pana Krzysztofa z potrzeby: - Kilka lat temu umarł królik zaprzyjaźnionych ze mną ludzi. Nie było co z nim zrobić, a ja chciałem pomóc.

- Nie wiedziałam o cmentarzu dla zwierząt, ale myślę że to dobry pomysł. Mój pies jest członkiem rodziny, a tato mówi, że nasza suczka jest jego trzecią córką. Miejsce pochówku zwierzęcia na cmentarzu jest miejscem, w które zawsze możemy się udać. Tak jak po śmierci człowieka jest ból i żal, to samo dzieje się po śmierci zwierzaka - mówi Małgorzata Modzelewska, mieszkanka Białegostoku.

Cena pochówku zależy od wielkości zwierzaka, a także wymagań i oczekiwań osoby, która zleca pochowanie swojego pupila. Koszt najtańszego pochówku to ponad sto złotych. Najdroższy może być 2-3 razy droższy.

- W cenę wliczone są czynności pochówkowe w tym wynagrodzenie grabarza, koszt miejsca, betonowa czarna płyta i metalowa tabliczka z imieniem zwierzaka - mówi założyciel i dodaje - Ludzie zainteresowani są granitowymi płytami, jednak żaden z kamieniarzy, z którymi rozmawiałem nie chciał współpracować i produkować takich płyt. Przez pewien czas był także problem ze znalezieniem osoby do obsługi cmentarza - "grabarza".

Umowa pochówku obejmuje dzierżawę i opiekę nad miejscem przez dwa lata. Po tym czasie można ją przedłużyć.

- Zainteresowanie pochowania zwierzęcia na cmentarzu jest duże, chociaż w czasie kryzysu trochę zmniejszyło się - mówi pan Krzysztof.

Cmentarz jest otwarty i swojego pupila można odwiedzać zawsze, kiedy najdzie nas ochota.

Miejsce spoczynku zwierząt istnieje od października 2005 roku i pochowanych jest na nim już prawie 200 zwierząt - psów, kotów, świnek.

Kilka dni temu na zlecenie Komendy Wojewódzkiej Policji na cmentarzu został pochowany pies służbowy RIKI (służbowe imię Wadzon). Jest to pierwszy taki przypadek w Polsce - bo za granicą psy służące w amerykańskiej czy brytyjskiej armii (też w Afganistanie) czy policji mają swoje wydzielone kwatery na cmentarzach zwiwrząt.

- Cmentarz dla zwierząt? Czemu nie. Jak ktoś chce, żeby jego zwierzak miał mogiłę to proszę bardzo, ale nie róbmy ze zwierząt ludzi, a to ewidentnie nadanie zwierzęciu przywilejów ludzkich - mówi Adam Nowicki, student Politechniki Białostockiej.

Pogrzebanie martwego zwierzęcia w ogródku lub lesie - zabronione
- Grzebanie zwierząt w miejscach do tego nieprzeznaczonych jest zabronione zgodnie z przepisami ochrony środowiska. Padłe zwierze jest odpadem i należy przekazać je jednostce wyspecjalizowanej i posiadającej uprawnienia do utylizacji - mówi Mirosław Michalczuk - Naczelnik Wydziału Inspekcji z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku i dodaje - Padłe zwierze jest materiałem organicznym i rozłoży się w gruncie, ale może spowodować zagrożenie epidemiologiczne. Przede wszystkim należy rozpatrzyć taką sytuację od strony zagrożenia sanitarnego. Pozostałości z rozkładu mogą przedostać się np. do wód podziemnych i gruntowych i doprowadzić do zanieczyszczenia takich wód.

Mandat za grzebanie domowego zwierzęcia na podwórku? Nie, wniosek do sądu
Pochowanie zwierzęcia w miejscu niedozwolonym jest niedopuszczalne i nie pozwalają na to środki sanitarne. Straż miejska nie ukaże mandatem osoby nie przestrzegającej tego, bo nie ma przepisu egzekwującego takie zachowanie. W takiej sytuacji funkcjonariusz straży miejskiej sporządzi wniosek i skieruje go do sądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna