Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Jego matka przeżyła sto lat, aby doczekać beatyfikacji syna

Dodano: 6 czerwca 2010, 18:45 Autor:

Miałam łzy w oczach, gdy odprawiałam go na tamten świat, teraz z łzami radości będę go spotykała – mówiła Marianna Popiełuszko, matka błogosławionego księdza Jerzego.
Dwadzieścia sześć lat temu Marianna Popiełuszko (w środku, na pierwszym planie) płakała na pogrzebie zamordowanego syna, dziś, kilka dni po setnych urodzinach, cieszyła się z jego beatyfikacji.

Dwadzieścia sześć lat temu Marianna Popiełuszko (w środku, na pierwszym planie) płakała na pogrzebie zamordowanego syna, dziś, kilka dni po setnych urodzinach, cieszyła się z jego beatyfikacji. (fot. mmwarszawa.pl)

Beatyfikacja

Uroczystości beatyfikacyjne zebrały na placu Piłsudskiego w Warszawie ponad sto tysięcy wiernych. Wzięło w nich udział około stu kardynałów i biskupów oraz blisko 3 tys. księży z kraju i zagranicy. Modlitwom przewodniczył legat papieski abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Po mszy św. wyruszyła procesja z relikwiami nowego błogosławionego, które przeniesiono do Świątyni Opatrzności Bożej . Pielgrzymi mieli do przejścia 12 km.

Niedawno obchodziła setne urodziny. 26 lat temu przeżyła tragedię śmierci swego syna. Dzisiaj wzięła udział w jego beatyfikacji. W tej doniosłej chwili po raz kolejny w jej oczach pojawiły się łzy.

Błogosławiony ksiądz Jerzy
– Zezwalamy, aby Księdzu Jerzemu Popiełuszce prezbiterowi, męczennikowi, który zło dobrem zwyciężał aż do przelania krwi przysługiwał tytuł błogosławionego – ogłosił dziś legat papieski abp Angelo Amato, czytając list apostolski papieża Benedykta XVI (po polsku list ten odczytał abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Dzień pamięci bł. ks. Popiełuszki ustalono na 19 października – datę jego śmierci.

– Jest to wielki dar dany wielkiemu narodowi, który wzbogaca się o kolejnego błogosławionego – mówił podczas beatyfikacji abp Angelo Amato.

– Jezus wybrał młodego Jerzego, jeszcze w łonie jego matki, i powołał go do kapłaństwa, aby głosił słowo prawdy i zbawienia "nowym poganom” swoich czasów – podkreślał w homilii abp Angelo Amato. – Błogosławiony zachęcał robotników, aby nie uciekali się do nienawiści i zemsty, ale dążyli do zgody i pokoju.

Matka błogosławionego
– Mamo księdza Jerzego dziękujemy za kapłana i męczennika – mówił abp. Kazimierz Nycz. – W 1984 r. płakałaś na pogrzebie syna, dziś możesz cieszyć się jego beatyfikacją.

To z domu rodzinnego ksiądz Jerzy wyniósł swą niezłomność w walce o wolność sumienia i godność każdego człowieka.

– Mój syn, był przez całe życie człowiekiem głęboko wierzącym – mówiła Marianna Popiełuszko. – W wojsku odmawiał różaniec pomimo zakazu dowódcy. Nigdy nie żalił się na Boga. Starał się przyjmować wyrządzane nieprzyjemności w duchu wiary i z miłością

Już w dzieciństwie Alfons Popiełuszko (tak został ochrzczony ksiądz Jerzy) każdy dzień zaczynał od modlitwy.

– Codziennie za wstawiennictwem syna modlę się do Boga – przyznała w wywiadzie pani Marianna.

Czytaj więcej o:
  • beatyfikacja
  • blogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko
  • Jerzy Popiełuszko
  • ksiądz Jerzy Popiełuszko
  • Marianna Popiełuszko
  • Warszawa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Powódź 2010. Zobacz zdjęcia lotnicze zalanych terenów

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.