Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Artykuł

Będzie nas stać na chleb. Suchy

Dodano: 26 sierpnia 2010, 7:15 Autor:

– Chleba trudno nie kupować, bo w końcu coś jeść trzeba – mówi Jadwiga Rodziewicz z Białegostoku. – Oby jednak podwyżki nie doprowadziły do sytuacji, kiedy nawet chleb i masło będą tylko od święta.

– Chleba trudno nie kupować, bo w końcu coś jeść trzeba – mówi Jadwiga Rodziewicz z Białegostoku. – Oby jednak podwyżki nie doprowadziły do sytuacji, kiedy nawet chleb i masło będą tylko od święta.

We wrześniu czekają nas podwyżki cen pieczywa, mięsa i sera.
Przeczytaj więcej

Między bajki można włożyć obietnice rządu, że po zmianie stawek VAT-u spadną ceny żywności! One już rosną, a będą jeszcze wyższe! Decyduje o tym nieurodzaj i sytuacja na rynku.

– Warzywa i owoce kosztują dwa razy drożej niż przed rokiem. W ostatnich miesiącach o kilkanaście groszy podrożał chleb baltonowski, który zwykle kupuję. Nie wiem, jak nasze portfele wytrzymają kolejne podwyżki – obawia się Jadwiga Rodziewicz, emerytka z Białegostoku.

A we wrześniu bochenek może kosztować już grubo ponad 2 zł. Co się dzieje?

– Podrożały właściwie wszystkie surowce do produkcji pieczywa – tłumaczy Witold Radziszewski, wiceprezes PSS Społem w Białymstoku. – Cena mąki rośnie z tygodnia na tydzień. Kilogram kosztuje obecnie 1,20 zł. To dwa razy więcej niż przed rokiem.

Zawiniła pogoda
Wszystko przez słabe tegoroczne żniwa. Upały, a potem ulewy, powodzie i gradobicia zniszczyły uprawy.
– Zboża mamy mniej i jest ono gorszej jakości – mówi Henryk Łada, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych. – Zapasów nie mają też hurtownicy. Planowali kupić zboże podczas żniw, kiedy jest najtańsze. Ale w tym roku jest akurat odwrotnie.

Mokra i chłodna wiosna sprawiła też, że podrożały owoce. Kwitnienie drzew wypadło słabo, a wilgoć sprzyjała rozwijaniu się chorób. Według danych GUS, owoców będzie w tym roku mniej – jabłek i gruszek o około 17 proc. To się przełoży na ceny. Będą wyższe o 20 proc. od tych ubiegłorocznych.

Ceny sera, drobiu i mięsa też pójdą w górę

Z kolei letnie upały zaszkodziły produkcji mleka.
– W tym roku skupujemy kilka procent mniej – mówi Lech Karendys, dyrektor handlowy w grajewskim Mlekpolu. – W związku z tym o około 10-15 proc. mogą wzrosnąć ceny serów i mleka.

Podrożeć może też masło, którego cena w ostatnich miesiącach wzrosła o 20 proc.

Niewiele lepiej jest na rynku drobiu i wieprzowiny. Kiedy hodowcom skończą się zapasy pasz i będą musieli kupić droższe, ceny drobiu wzrosną o kilka procent. Na pewno podrożeje też schab. Wiąże się to z tym, że żywiec w skupie już w tej chwili podrożał o około 4 proc.

Czytaj więcej o:
  • chleb
  • pieczywo
  • podwyżki
  • region
  • ser
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Seks za mieszkanie. Można mieszkać za darmo

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy chodzisz na dyskoteki?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 571.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.