Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To są ofiary dopalaczy! Codziennie ktoś trafia do szpitala

Beata Rzatkowska suwał[email protected]
Młodzież ze szkół trafia do szpitala - alarmują lekarze.

Damian Raczkowski poseł, członek komisji zdrowia

Damian Raczkowski poseł, członek komisji zdrowia

Znam problem, od dłuższego czasu próbujemy znaleźć jakieś rozwiązanie. I takie będzie. Jeszcze w tym roku bowiem Sejm zajmie się projektem ustawy, która ma uniemożliwić producentom sprzedaż dopalaczy. Jeśli dokument zostanie przyjęty, a mam nadzieję, że tak się stanie, to problem będzie rozwiązany.

Tracą przytomność, skarzą się na bóle brzucha i wymiotują. Nie ma dnia, by do szpitala nie trafiła ofiara dopalaczy. - Zdarza się, że karetka zabiera młodzież ze szkół - mówi Ewa Wasilewska z Poradni Leczenia Uzależnień od Substancji Psychotropowych w Suwałkach.

Podobna sytuacja jest w Augustowie.

Sklepy obok szkół
W Suwałkach funkcjonują trzy sklepy z dopalaczami. Dwa z nich są w sąsiedztwie szkół. Wszystkie punkty powstały w czasie minionych wakacji. I wszystkie, jak twierdzą mieszkający w pobliżu ludzie, nie narzekają na brak klientów.

- Po południu gromadzi się tutaj młodzież, ustawia w kolejce i czeka na otwarcie sklepu - mówi nasza Czytelniczka. - Tak jest niemal codziennie.

W Augustowie są dwa sklepy, gdzie można kupić środki psychoaktywne. Oba także funkcjonują obok placówek oświatowych.

- Zdajemy sobie sprawę z zagrożenia - mówi Janusz Borysewicz, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Augustowie. - Dlatego rozmawiamy z młodzieżą i tłumaczymy, jak niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia są dopalacze.

Proszą o pomoc fachowców
Skutki ich zażywania już widać. Lekarze z suwalskiego szpitala przyjmują średnio dwie osoby na dobę.
- Mają zaburzenia wymioty, bóle brzucha. Przyznają, że są po dopalaczach - opowiada lekarz ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. - To często bardzo młodzi ludzie, zwykle nie są pełnoletni.
Wasilewska dodaje, że po pomoc do poradni zgłaszają się dyrektorzy szkół.

- Opowiadają nam o dziwnych zachowaniach młodzieży na lekcjach - mówi psycholog. - Symptomy wskazują, że są oni pod wpływem środków psychoaktywnych.

W Augustowie problem jest ten sam.

- Ostatnio mieliśmy trzy osoby, które podejrzewamy, że były pod wpływem dopalaczy - mówi Jacek Suszyński, kierownik augustowskiego pogotowia ratunkowego.

Będzie jeszcze gorzej
Specjaliści obawiają się, że to dopiero początek problemów.

- Wcześniej młodzież też sięgała po dopalacze, ale zdecydowanie mniej - mówi psycholog. - Musiała je bowiem zamówić np. przez internet. Teraz dostęp jest łatwiejszy. Substancje psychotropowe są w zasięgu ręki.

Suwalskie władze są bezradne.

- Nie mamy podstaw prawnych, by domagać się zamknięcia sklepu - mówi Jarosław Filipowicz, rzecznik prasowy ratusza. - Działamy więc inaczej.

Władze miasta zwróciły się m.in. do policji, sanepidu i Straży Miejskiej o kontrolę placówek. Zamierzają też przeprowadzić akcję edukacyjną wśród młodzieży.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna