Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Tarasiewicz. Rocznica śmierci kompozytora

(db)
Jan Tarasiewicz
Jan Tarasiewicz
Jan Tarasiewicz był jednym z najbardziej utalentowanych, a jednocześnie mało docenianych muzyków minionego wieku. Los związał go z Sokółką. W przyszłym roku mija pół wieku od jego śmierci.

Kompozytor z Szyndziela k. Sokółki

Kompozytor z Szyndziela k. Sokółki

Jan Tarasiewicz urodził się w 1893 r. w Sokółce w rodzinie carskiego podpułkownika. Lekcje muzyki pobierał w petersburskim konserwatorium u profesora Mikołaja Abramyczewa. Do 1917 r. mieszkał w Petersburgu. Zaprzyjaźnił się ze znanym kompozytorem Siergiejem Rachmaninowem, który podczas swoich podróży do Paryża kilkakrotnie przyjeżdżał do majątku w Szyndzielu k. Sokółki, gdzie Tarasiewicz zamieszkał na stałe po 1917 r. W zaciszu swego domu komponował etiudy, polki i sonaty. Udzielał też lekcji muzyki w Białymstoku, Grodnie i Sokółce. Jego utwory zafascynowały Dymitra Szostakowicza. Kompozytorzy mieli się spotkać. Niestety, ich wspólne plany nie zostały zrealizowane. Tarasiewicz zmarł w 1961 r.

- Chcielibyśmy w jakiś sposób uczcić tę okrągłą rocznicę - powiedziała Barbara Szczawińska, nauczycielka z sokólskiego zespołu szkół. W 2009 r. była ona jedną z autorek projektu "Jan Tarasiewicz - znany i nieznany kompozytor pogranicza", w którego realizację włączyła się młodzież z liceum w Sokółce oraz uczniowie Gimnazjum nr 10 z Mołodeczna na Białorusi. Obie placówki mają podpisaną umowę o współpracy.

Polska i białoruska młodzież ruszyła śladami kompozytora
- Dzięki temu projektowi sporo osób usłyszało po raz pierwszy nazwisko Tarasiewicza. Dotyczy to zarówno młodzieży polskiej, jak i białoruskiej - przyznała Barbara Szczawińska.

Uczniowie nie tylko poznali życiorys kompozytora i jego dorobek artystyczny (pozostawił po sobie ponad 100 utworów), ale również odwiedzili miejsca związane z Janem Tarasiewiczem. Była to okazja do złożenia wizyty w Szyndzielu koło Sokółki, gdzie znajdował się majątek świetnego kompozytora.

- Tarasiewicz przez sporą część swojego życia przebywał w Sokółce. Tutaj też został pochowany. Jego grób znajduje się na cmentarzu prawosławnym - dodała Szczawińska.

Młodzież spotkała się również także z mieszkająca w Białymstoku Hanna Kondratiuk, autorką książki "W stronę Tarasiewicza".

Plany zależą od funduszy
Ubiegłoroczny projekt został dofinansowany ze środków unijnych w ramach programu "Młodzież w działaniu". Na ten cel przeznaczono około 12 tys. euro.

- Okrągła rocznica śmierci słynnego kompozytora nie powinna minąć bez echa. Na takim stanowisku stoi m.in. grupa osób zaangażowanych w realizację projektu w 2009 r. Trudno jeszcze powiedzieć, w jaki sposób uczcimy dokonania Jana Tarasie-wicza. Plany związane z obchodami rocznicy jego śmierci, będą zależeć od środków, jakie ewentualnie uda nam się pozyskać na ten cel - podkreśliła Barbara Szczawińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna