Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył projekt związany ze składowiskami śmieci

(bisu)
Dzięki projektowi okolice Biebrzy mają zachować swoje naturalne walory
Dzięki projektowi okolice Biebrzy mają zachować swoje naturalne walory Archiwum
W gminach nad Biebrzą będzie czyściej i ładniej.

Rusza drugi etap projektu ,,Biebrzański System Gospodarki Odpadami". Głównym jego założeniem jest ujednolicenie gospodarki odpadami w 19 podlaskich gminach poprzez wprowadzenie zintegrowanego, regionalnego systemu gospodarki odpadami.

Realizacja projektu ma zwiększyć odzysk odpadów, a co za tym idzie - oszczędność surowców naturalnych. Planowany jest odzysk tworzywa, papieru, metali, szkła.

Dzięki projektowi zmniejszy się również ilość odpadów. Będą one zajmować mniej miejsca na składowisku. Obliczono, że oszczędność - w przeliczeniu - wyniesie 0,4 ha powierzchni składowiska rocznie.

Poprawi się stan sanitarny okolic składowisk. Zwykle są one źródłem pożywienia dla gryzoni i insektów, które mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania chorób zakaźnych. Po likwidacji części składowisk zmniejszy się zagrożenie epidemiologiczne, a ustabilizowanie odpadów biodegradowalnych, będących pożywieniem dla tych zwierząt i owadów, ograniczy ich liczebność.

Zmniejszy się emisja biogazu do atmosfery, czyli ograniczony zostanie efekt cieplarniany. Likwidacja składowiska odpadów oznacza mniejsze emisje metanu do atmosfery, który jest jednym z czynników powodujących powstanie efektu cieplarnianego.

Ponadto poprawią się warunki dla turystyki i rekreacji. Po likwidacji części składowisk tereny te będą dostępne dla szerokiego grona mieszkańców i turystów.

Projekt jest realizowany na terenie 19 gmin województwa podlaskiego, które są członkami Związku Komunalnego ,,Biebrza". Położone są one w czterech powiatach: monieckim (gminy: Goniądz, Jaświły, Mońki, Trzcianne), sokólskim (Dąbrowa Białostocka, Janów, Korycin, Nowy Dwór, Suchowola), augustowskim (miasto Augustów, gminy: Augustów, Bargłów Kościelny, Lipsk, Nowinka, Płaska, Sztabin) i grajewskim (miasto Grajewo, gminy: Grajewo i Rajgród). Projekt obejmuje budowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Koszarówce, budowę trzech stacji przeładunkowych odpadów w Augustowie, Dąbrowie Białostockiej, Swierzbienie (gm. Mońki) oraz rekultywację składowisk odpadów w tych miejscowościach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna