Jesteś tu: Strona główna Po godzinach Artykuł

Kuchenne Rewolucje. Magda Gessler doprowadziła szefową kuchni do łez

Dodano: 24 października 2010, 11:30 Autor:

Zobacz, co się działo w ostatnim odcinku "Kuchennych rewolucji".
Magda Gessler prowadzi "Kuchenne Rewolucje"

Magda Gessler prowadzi "Kuchenne Rewolucje" (fot. Archiwum)

Przeczytaj więcej

Mnóstwo nerwów, ostre słowa krytyki, metamorfoza i... jak zwykle happy end. Za nami kolejny odcinek "Kuchennych rewolucji", w którym znana restauratorka Magda Gessler w ciągu 4 dni pomaga chętnym restauracjom wyjść z finansowego kryzysu.

Tym razem reanimacji wymagała "Słowiańska" w Słońsku (woj. lubuskie). Właścicielka skarżyła się na brak klientów. Tuż po przyjeździe na miejsce Gessler zamówił kilka dań z menu. Nie kryła rozczarowania, kiedy okazało się, że zarówno rosół, krem z grzybów, barszcz czy sos pieczeniowy i winegret, były... z proszku. Szefowa kuchni, pani Teresa, skarżyła się, że pracuje z jeszcze tylko jedną kucharką i nie mają czasu na przygotowywanie wszystkich dań od podstaw. Magda Gessler jednoznacznie stwierdziła, że to oszukiwanie klientów i nakazała wyrzucenie wszystkich zup i sosów instant.

- Tu brakuje personelu. Pani Teresie brakuje podstawowej wiedzy na temat gotowania - grzmiała Magda Gessler. Krytyka i stres związany ze zmianami doprowadził szefową kuchni do łez. Ostatecznie wzięła się jednak "w garść" i razem z resztą pracowników przystąpiła do ulepszeń.

Aby lokal "Słowiańska" zasłużył na ten przymiotnik, Gessler poleciła wprowadzić do menu rosół z gęsi, barszcz z uszkami nadziewany mięsem z gęsi, dziczyznę z gruszkami. Wszystko robione na miejscu i świeże. Przy okazji cały personel przeszedł szkolenie z przyrządzania sosu winegret.

Przed przyjęciem gości w "Słowiańskiej" po metamorfozie znów pojawiło się napięcie. - Jeśli jeszcze ktoś wyjdzie, to i ja zgaszę światło i wyjdę - ostro zareagowała Magda Gessler na niesubordynację zespołu. Część pracowników nie angażowała się w przygotowania. Ponadto wcześniej okazało się, że gar z rosołem z gęsi (ugotowany poprzedniego dnia), pani Teresa nie przestawiła w chłodniejsze miejsce, przez co zupa lekko skwaśniała.

Gessler była wyraźnie poirytowana. Znalazła jednak sposób na uratowanie zupy i całego przedsięwzięcia.

Na sali zamiast ciężkich stołów i nudnych obrusów, stanęły lekkie wiklinowe meble. Okna i całe wnętrze przyozdabiały kwiaty. Wystrój i nowe menu zachwyciło gości i samą właścicielkę, która była miło zaskoczona nowymi daniami. Zarządzanie restauracją w pełni przekazała zaś swojej córce.

Po 4 tygodniach, kiedy Magda Gessler przyjechała sprawdzić rezultaty swoich starań, okazało się, że "Słowiańska" świetnie sobie radzi. Nakładki na menu, z tanimi i dobrymi propozycjami na poszczególne dni tygodnia to, zdaniem restauratorki, genialny pomysł. Zadowolona również z gulaszu z dziczyzny, jaki jej podano, uznała, że "to był miły i pyszny powrót do Słońska".

Czytaj więcej o:
  • Gessler
  • Kuchenne rewolucje
  • kuchnia
  • Magda Gessler
  • restauracja
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Media Regionalne

Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2014.