Lotnisko w Sanikach. Szczegóły na temat jednej z największych inwestycji w woj. podlaskim

Dodano: 17 listopada 2010, 7:15 Autor:

Przekazania dokumentów w sprawie lotniska regionalnego doglądali niemal wszyscy członkowie zarządu województwa podlaskiego

Przekazania dokumentów w sprawie lotniska regionalnego doglądali niemal wszyscy członkowie zarządu województwa podlaskiego (fot. A. Chomicz)

Budowa lotniska będzie kosztować pół miliarda zł. Na razie jest 330 mln zł
Przeczytaj więcej

Parametry lotniska

Lotnisko o drodze startowej o długości 2000 m i szerokości 60 m (45 m + opaski) ma obsługiwać samoloty o rozpiętości skrzydeł do 52 m. Przeznaczone będzie dla przewozów międzynarodowych na liniach średniego i krótkiego zasięgu oraz przewozów krajowych na liniach o dużym natężeniu ruchu.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to w 2015 r. na lotnisku położonym między wsiami Sawino, Saniki i Bagienki będą lądować pierwsze samoloty. Wczoraj władze województwa podlaskiego zrobiły duży krok w kierunku tego, by te plany zostały zrealizowane.

Biuro Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w poniedziałek zakończyło prace nad wnioskiem o dofinansowanie budowy lotniska z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wczoraj zaś dokument został przekazany do Departamentu Zarządzania RPO. I choć trafił jedynie z departamentu do departamentu tego samego urzędu, to znaczenie tego jest większe niż by się mogło wydawać.

– Dziś w RPO dysponujemy 330 mln zł na tę budowę – mówił Jarosław Dworzański, marszałek województwa. – Ale w ramach tego programu możemy sfinansować do 90 procent wartości naszej inwestycji.

M.in. dlatego wniosek w sprawie lotniska zostanie oceniony najpierw w samym urzędzie, a później przez Komisję Europejską.

– Będziemy się starać, by na szczeblu wojewódzkim umowa została podpisana jeszcze w tym roku. Natomiast w przypadku Komisji Europejskiej może to potrwać znacznie dłużej, nawet pół roku – przyznał Daniel Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO.

Pozyskanie pieniędzy na budowę to jedno, a opłacalność inwestycji – drugie. Na początku ma korzystać z lotniska ok. 11,5 tys. ludzi rocznie, a dopiero w 2034 r. – ok. 286 tys. Wtedy będzie można mówić o zbliżeniu się do progu opłacalności.

Dobrą wiadomością jest to, że do końca miesiąca Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie ma ostatecznie podjąć decyzję w sprawie korzystnej, ale ciągle nieprawomocnej decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. W urzędzie marszałkowskim liczą na pozytywny finał.

– Innego scenariusza nie bierzemy pod uwagę – powiedział marszałek.

Czytaj więcej o:
  • inwestycja
  • lotnisko
  • lotnisko w Sanikach
  • samoloty
  • samorząd województwa podlaskiego
  • Saniki
  • sejmik województwa podlaskiego
  • województwo podlaskie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Po pijaku zabił swoją koleżankę. Dziewczyna miała 17 lat!

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.