Lotnisko w Sanikach. Szczegóły na temat jednej z największych inwestycji w woj. podlaskim

Dodano: 17 listopada 2010, 7:15 Autor:

Przekazania dokumentów w sprawie lotniska regionalnego doglądali niemal wszyscy członkowie zarządu województwa podlaskiego

Przekazania dokumentów w sprawie lotniska regionalnego doglądali niemal wszyscy członkowie zarządu województwa podlaskiego (fot. A. Chomicz)

Budowa lotniska będzie kosztować pół miliarda zł. Na razie jest 330 mln zł

Parametry lotniska

Lotnisko o drodze startowej o długości 2000 m i szerokości 60 m (45 m + opaski) ma obsługiwać samoloty o rozpiętości skrzydeł do 52 m. Przeznaczone będzie dla przewozów międzynarodowych na liniach średniego i krótkiego zasięgu oraz przewozów krajowych na liniach o dużym natężeniu ruchu.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to w 2015 r. na lotnisku położonym między wsiami Sawino, Saniki i Bagienki będą lądować pierwsze samoloty. Wczoraj władze województwa podlaskiego zrobiły duży krok w kierunku tego, by te plany zostały zrealizowane.

Biuro Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w poniedziałek zakończyło prace nad wnioskiem o dofinansowanie budowy lotniska z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wczoraj zaś dokument został przekazany do Departamentu Zarządzania RPO. I choć trafił jedynie z departamentu do departamentu tego samego urzędu, to znaczenie tego jest większe niż by się mogło wydawać.

– Dziś w RPO dysponujemy 330 mln zł na tę budowę – mówił Jarosław Dworzański, marszałek województwa. – Ale w ramach tego programu możemy sfinansować do 90 procent wartości naszej inwestycji.

M.in. dlatego wniosek w sprawie lotniska zostanie oceniony najpierw w samym urzędzie, a później przez Komisję Europejską.

– Będziemy się starać, by na szczeblu wojewódzkim umowa została podpisana jeszcze w tym roku. Natomiast w przypadku Komisji Europejskiej może to potrwać znacznie dłużej, nawet pół roku – przyznał Daniel Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO.

Pozyskanie pieniędzy na budowę to jedno, a opłacalność inwestycji – drugie. Na początku ma korzystać z lotniska ok. 11,5 tys. ludzi rocznie, a dopiero w 2034 r. – ok. 286 tys. Wtedy będzie można mówić o zbliżeniu się do progu opłacalności.

Dobrą wiadomością jest to, że do końca miesiąca Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie ma ostatecznie podjąć decyzję w sprawie korzystnej, ale ciągle nieprawomocnej decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. W urzędzie marszałkowskim liczą na pozytywny finał.

– Innego scenariusza nie bierzemy pod uwagę – powiedział marszałek.

Czytaj więcej o:
  • inwestycja
  • lotnisko
  • lotnisko w Sanikach
  • samoloty
  • samorząd województwa podlaskiego
  • Saniki
  • sejmik województwa podlaskiego
  • województwo podlaskie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Po pijaku zabił swoją koleżankę. Dziewczyna miała 17 lat!

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.