Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Ełk Artykuł

Kadry z przeszłości. Datownik zmian z 585 lat

Dodano: 28 listopada 2010, 11:00 Autor:

Teraźniejszy most na jez. Ełckim ma równo 100 lat. Blisko 600-letnie miasto to także inne okrągłe daty.
Już w 1925 roku ełczanie mieli swoją promenadę nad jeziorem, a 15 lat wcześniej zbudowano im betonowy most. Na skwerze stał pomnik Karla Leonharda Velthusena, sędziego i poety. Obecnie jest inaczej, choć tylko nieznacznie.

Już w 1925 roku ełczanie mieli swoją promenadę nad jeziorem, a 15 lat wcześniej zbudowano im betonowy most. Na skwerze stał pomnik Karla Leonharda Velthusena, sędziego i poety. Obecnie jest inaczej, choć tylko nieznacznie.

Jubileusz 585-lecia Ełku to tylko pomysł promocyjny. W historii miasta znajdujemy wiele ciekawych rocznic. Jedną z nich jest fakt, że 440 lat temu Ełk zaistniał na mapie Prus.

Kalendarium historycznych zdarzeń wydał właśnie Urząd Miasta w Ełku. Czytamy w nim m.in., że w 1910 r. zbudowano nowy most, który połączył miasto z wyspą zamkową.

Budowali mosty, szkoły

To ta sama przeprawa przez jezioro, którą ełczanie chodzą do dziś. 100 lat temu pruskie władze nazwały most mianem Suermondt Brücke, właśnie wtedy rozebrano drewnianą konstrukcję, bo groziła zawaleniem.
W tym roku 130-lecie obchodzi gmach obecnej Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1. W 1880 r. budynek miał inne przeznaczenie. Ulokowano w nim sąd miejski.

210 lat temu i w przełomowym roku 1800 utworzono w Ełku seminarium nauczycielskie. Pierwszym dyrektorem został Tymoteusz Gizewiusz. Obecnie jest to Zespół Szkół nr 1 popularnie zwany chemiakiem.
Już w 1740 r. zakwaterowano w Ełku pierwszych żołnierzy. To 270 lat temu powstał w mieście garnizon wojskowy. Armia miała tu swoje miejsce aż do 15 grudnia 2000 r. Żołnierze opuścili koszary dziesięć lat temu.

Jedna karczma na 16 mieszkańców

290 lat temu w 1720 r. założono w Ełku szkołę miejską.

Odległa historia kryje ciekawe fakty. 410 lat temu, w 1600 r. Ełk liczył 800 mieszkańców, a mieli się oni gdzie bawić. W mieście istniało wówczas aż 50 karczem. Obecnie dla blisko 60 tysięcy mieszkańców strawy i trunków dostarcza podobna ilość pubów, restauracji, barów. To po jednej karczmie na 1200 mieszkańców.

Ełczanie wcześnie zaczęli organizować się w grupy zawodowe. 470 lat temu powstał tu pierwszy cech. Swój związek założyli miejscowi garncarze. Równo 450 lat temu książę Albrecht nadał miastu przywilej organizowania jednego jarmarku w tygodniu. Teraz mieszczanie chodzą na miejskie targowisko trzy razy w tygodniu.

Czytaj więcej o:
  • Ełk
  • kadry przeszłości
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy jesteś zadowolony (zadowolona) z wyników wyborów samorządowych w Ełku?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 176.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.