Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Artykuł

Czynsze polecą w górę. Zobacz gdzie i kiedy

Dodano: 9 grudnia 2010, 7:00 Autor:

Złe wieści dla osób mieszkających w lokalach spółdzielczych.

Większość białostockich spółdzielni mieszkaniowych planuje na początku roku podwyższyć czynsze. Głównymi powodami mają być zmiany w podatkach lokalnych, wyższy VAT, a także wzrost cen energii i gazu.

– Mamy plany wprowadzenia podwyżek, ale nie mogę stwierdzić, czy to będzie 10 czy 40 groszy na metrze: kwoty te zależą od wielu czynników, od sytuacji w konkretnym budynku – powiedział nam Wojciech Jerzy Gryckiewicz, prezes spółdzielni "Elemencik”.

Od stycznia, marca, kwietnia

Bardziej dokładny był Piotr Mioduszewski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Zachęta”:
– W przyszłym roku od marca czynsze w naszej spółdzielni wzrosną o 10 groszy na metrze – stwierdził. – Dzięki powiększonej stawce uda nam się uporać z wyższymi podatkami.

Z kolei np. w spółdzielni Budowlani opłata na fundusz remontowy wzrośnie już od 1 stycznia z 81 gr do 1 zł i 20 gr za każdy metr kwadratowy mieszkania. Wprawdzie dla członków spółdzielni zmniejszono stawkę podstawowej opłaty eksploatacyjnej z 1 zł do 64 groszy, ale jednocześnie podgrzanie metra sześciennego wody "skoczy” od nowego roku z 13,74 zł do 14,15 zł.

Większość prezesów spółdzielni z którymi rozmawialiśmy, akcentowało fakt, że wysokość podwyżek będzie bardzo zróżnicowana:

– My nowe stawki wprowadzimy w kwietniu, ale mamy w zasobach aż 103 różne budynki, każdy ma inny plan kosztów, więc i podwyżki będą zróżnicowane – stwierdził Józef Firs, zastępca prezesa zarządu Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, jednej z największych w Białymstoku. – Zmieni się u nas sposób rozliczania kosztów centralnego ogrzewania. Od nowego roku zaliczki będą ustalone na poziomie wykonanych kosztów powiększonych o 5 proc. W przypadku budynków wyposażonych w gazomierz centralny (dużo takich jest np. na osiedlu Białostoczek) są ustalane zaliczki na gaz i one wzrosną o 10 procent.

Nie tylko w Białymstoku

Smutnym pocieszeniem dla białostoczan może być fakt, że podwyżki opłat planują również spółdzielnie mieszkaniowe z innych miast regionu.

– Koszty idą w górę i na pewno z kilkuprocentową podwyżką w części przypadków trzeba będzie się liczyć – powiedział nam Cezary Szer-szenowicz, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku Podlaskim.

Z kolei Jerzy Saciłowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Sokółce, dodał, że na razie podwyżek nie planuje, ale ostateczna decyzje zostanie podjęta dopiero w przyszłym roku (wszystko zależy od tego o ile wzrosną opłaty za media).

Wyjątkowa SM "Słoneczny Stok”

Podwyższać czynszu nie zamierza za to prezes białostockiej SM "Słoneczny Stok”. – Zostawiamy czynsze na poziomie sprzed roku, choć cena gazu wzrosła dwukrotnie, energia też podrożała – powiedział nam Jerzy Cywoniuk. – Tę decyzję zaakceptowała już rada nadzorcza spółdzielni. Cięliśmy koszty w innych dziedzinach, by w przyszłym roku nie obarczać kosztami mieszkańców.

Czytaj więcej o:
  • Białystok
  • czynsze
  • czynsze lecą w górę
  • mieszkania spółdzielcze
  • podwyżka czynszu
  • SM Rodzina Kolejowa
  • SM Słoneczny Stok
  • SM Zachęta
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy podoba ci się wystrój centrum Białegostoku przed świętami?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 331.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.