Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego musimy płacić dodatkowy haracz? - dopytują się parafianie

(yes)
sxc.hu
Kłódka wisi na cmentarnej bramie.

Uratowane dzwony

Uratowane dzwony

Proboszcz Przerośli zyskał rozgłos cztery lata wcześniej, gdy na przetopienie przeznaczył dwa zabytkowe dzwony. Wówczas, jako pierwsi, nagłośniliśmy tę sprawę. Prokuratura wszczęła śledztwo. Dzwony odzyskano w ostatniej chwili. Czekały, żeby trafić do pieca w ludwisarni w Taciszewie na Śląsku. Wróciły do Przerośli. Prokuratura nie zdecydowała się na postawienie duchownemu zarzutów.

Zawiesił ją ks. Janusz Chachulski, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Przerośli. Od miesięcy uniemożliwia ona wjazd na miejscowy cmentarz jakiemukolwiek pojazdowi, czyli nie można wwieźć pomnika ani płyty na grób. Trzeba wcześniej skontaktować się z duchownym i poprosić go o otwarcie furty.

- A przede wszystkim należy zapłacić mu odpowiedni haracz - denerwuje się mieszkanka Przerośli, która zastrzega swoje nazwisko do wiadomości redakcji. - Co to za zwyczaje? Chciałam położyć płytę na grobie męża. Miejsce na cmentarzu wcześniej wykupiłam. Teraz słyszę, że trzeba na ofiarę dać za otwarcie kłódki. Nic z tego nie rozumiem.

Inni przeroślanie twierdzą, że przekręcenie klucza w kłódce na cmentarnej bramie kosztuje od stu do kilkuset złotych.

- Wcześniej niektórzy brali się na sposób - opowiadają. - Zdejmowali wierzeje z zawiasów, samochód wjeżdżał, ekipa kamieniarska kończyła pracę. Brama wracała na swoje miejsce. Ksiądz jednak się zorientował i kazał zawiasy zaspawać. Teraz już każdy musi zapłacić, bo płyty nie przyniesie na plecach.

Z Bogiem!
Postanowiliśmy zweryfikować skargi parafian. Zadzwoniłem do proboszcza Przerośli.

- W suwalskiej firmie kamieniarskiej zamówiłem płytę, którą chciałbym położyć na grobie dziadka - zmyśliłem. - Odpowiedzieli mi, że nie mogą wjechać na cmentarz w Przerośli, bo brama zamknięta na klucz. Czy to prawda i dlaczego?

- Prawda - odparł ks. Chachulski.

Dopytywałem więc, jak dostać się na cmentarz.

- Trzeba zgłosić się do mnie i zapłacić ofiarę?

- A ile kosztuje otwarcie kłódki? - próbowałem dociekać. - Przyjdzie pan do mnie i wszystkiego się dowie - odparł duchowny.

Dopiero wtedy ujawniłem, że dzwonię w imieniu mieszkańców Przerośli, którzy poprosili redakcję o pomoc, bo uważają, że nie ma żadnych powodów, aby płacili dodatkowy "haracz". Uiścili wcześniej rachunek za kwaterę na cmentarzu, za pochówek bliskich i za poświęcenie pomnika.

- Z Bogiem! - odparł proboszcz i rzucił słuchawkę.

Lepiej do biskupa
Ks. Dariusz Zalewski, rzecznik ełckiej kurii biskupiej, zapewnia, że o konflikcie w Przerośli słyszy po raz pierwszy. Jego zdaniem, wstęp na cmentarze jest raczej dostępny dla wszystkich.

- Jednak, jeśli parafianie mają zastrzeżenia, to powinni najpierw zwrócić się do biskupa, a nie do gazety - uważa.

- Napiszemy również do biskupa. Tak nie zostawimy tej sprawy - zapowiadają mieszkańcy Przerośli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna