Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Artykuł

Saniki. Są pieniądze na lotnisko

Dodano: 20 grudnia 2010, 19:25 Autor:

Zarząd Województwa Podlaskiego zadecydował o dofinansowaniu budowy lotniska pod Tykocinem.

Sądzę, że ta decyzja zarządu raz na zawsze przetnie spekulacje, że są jakieś problemy z finansowaniem budowy lotniska regionalnego – stwierdził w piątek Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego. – Kwota, którą zabezpieczyliśmy pokrywa 90 proc. kosztów kwalifikowanych.

Ponad 350 mln złotych pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Samorząd województwa będzie musiał dołożyć do tej kwoty około 35 mln złotych w ciągu kilku lat.

– To kwota, na wydanie której jesteśmy dobrze przygotowani – dodał marszałek Dworzański. – Już w projekcie przyszłorocznego budżetu na ten cel przeznaczamy 11 mln złotych.

Tymczasem to, czy lotnisko powstanie pod Tykocinem, w okolicy miejscowości Saniki, wcale nie jest przesądzone. Jeszcze wiosną na jego budowę w tej lokalizacji zgodziła się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Tę decyzję zaskarżyło jednak kilka organizacji ekologicznych i niektórzy właściciele gruntów na których miałyby powstać regionalny port lotniczy.

Sprawa trafiła do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, która ma zadecydować czy utrzyma decyzję środowiskową wydaną przez białostocką RDOŚ czy też ją odrzuci.

– Czekamy na decyzję GDOŚ, ale jednocześnie prowadzimy działania, na które pozwala nam prawo – stwierdził Jarosław Dworzański. – Stąd decyzja o zabezpieczeniu środków na budowę lotniska. Jestem dobrej myśli. Gdybyśmy naruszyli prawo Dyrekcja Generalna wydałaby niezwłocznie decyzję negatywną, a tak się przecież nie stało.

Urząd Marszałkowski w Białymstoku ma już przygotowane studium wykonalności, a wkrótce mają być gotowe procedury podchodzenia do lądowania i startu samolotów.

Budowa regionalnego portu lotniczy pod Tykocinem ma się rozpocząć w 2012, a zakończyć w 2015 roku. W pierwszym roku funkcjonowania, wedle szacunków Urzędu Marszałkowskiego, obsłuży 12 tys. pasażerów, a w 2020 r. – 145 tys.

Czytaj więcej o:
  • lotnisko
  • lotnisko pod Białymstokiem
  • Lotnisko Saniki
  • Saniki
  • Tykocin
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Centrum miasta bez ciepłej wody. Bo pękła rura ciepłownicza

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy zimą korzystasz ze ślizgawki lub lodowiska w Białymstoku?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 387.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.