Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Artykuł

"Co łaska" za ślub, chrzest. Ujawniamy ceny kościoła

Dodano: 27 grudnia 2010, 7:30 Autor:

"Jaka wiara, taka ofiara”.
"Co łaska" to popularne stwierdzenie w kościele. Często kryje się za nim konkretna kwota pieniędzy.

"Co łaska" to popularne stwierdzenie w kościele. Często kryje się za nim konkretna kwota pieniędzy. (fot. sxc.hu)

Kiedy miałam brać ślub nie pytałam księdza, ile kosztuje jego posługa – mówi Ania z Bielska Podlaskiego (nazwisko do wiadomości redakcji). – Wiedziałam, że powinnam zapłacić mu 1200 zł.
Ania brała ślub w jednej z bielskich cerkwi. Jak się dowiedzieliśmy, w parafii naszej Czytelniczki chrzest kosztuje około 200 zł.

Sprawdziliśmy też, ile za te sakramenty płaci się w Białymstoku. Nie było to łatwe. Gdy poprosiliśmy o oficjalną wypowiedź proboszcza jednej z największych parafii katolickich, usłyszeliśmy tylko, że to jest wewnętrzna sprawa Kościoła, a dziennikarzom nic do tego. Ksiądz nie chciał podać nawet zwyczajowo przyjętej wysokości opłat. Rozmowę skwitował słowami "Jaka wiara, taka ofiara”.

Do kolejnych parafii dzwoniliśmy już anonimowo, podając się za narzeczonych lub rodziców chrzestnych. Z informacji, które uzyskaliśmy, wynika, że w białostockich parafiach jest taniej.

– Za ślub 700 zł – usłyszeliśmy w kancelarii białostockiej Fary. Natomiast chrzest kosztuje 100 zł. Ksiądz, z którym rozmawialiśmy, wyjaśnił, że są to z góry ustalone kwoty.

Na słowa "Co łaska” nie można liczyć także w innych parafiach. Za ślub w kościele pw. św. Wojciecha należy zapłacić 600 zł, ale dodatkowo należy dopłacić za organistę i obsługę ceremonii. Chrzest, jak poprzednio, kosztuje 100 zł. W parafii pw. św. Jadwigi jest nieco drożej: ślub kosztuje 800 zł, a chrzest – 150 zł.

Zadzwoniliśmy także do duchownych prawosławnych.
– W naszej diecezji nie ma ustalonych opłat za sakramenty – wyjaśnia ks. Anatol Szymaniuk, rzecznik Diecezji Białostocko-Gdańskiej. – Wysokość ofiar zależy od sytuacji finansowej i hojności wiernych.

Zadzwoniliśmy (anonimowo) do soboru św. Mikołaja. Ksiądz z kancelarii nie podał nam konkretnej kwoty. Usłyszeliśmy, że zwyczajowo ofiaruje się od 700 do 1 tys. zł, ale zdarzały się także przypadki, że za sakrament księża brali tylko 300 zł lub udzielali go za darmo. Podobnie w przypadku chrztów, które zazwyczaj kosztują ok. 100-150 zł. Jak sprawdziliśmy w mniejszych parafiach za ślub i chrzest wierni płacą odpowiednio 600-700 zł i 100-200 zł.

Czytaj więcej o:
  • Białystok
  • ceny
  • cerkiew
  • co łaska
  • kościół
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Będziemy mogli jeździć szybciej niż w całej UE

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czego najbardziej brakuje w Białymstoku?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 502.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.