Przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej. Kamery na przemytników

Dodano: 30 stycznia 2011, 16:34 Autor:

Zakończyła się modernizacja przejścia kolejowego w Kuźnicy. Była możliwa dzięki dofinansowaniu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Celnicy i pogranicznicy, dzięki monitoringowi, mogą non stop obserwować sytuację na przejściu w Kuźnicy

Celnicy i pogranicznicy, dzięki monitoringowi, mogą non stop obserwować sytuację na przejściu w Kuźnicy (fot. Monitoring z przejścia)

Podstawowym celem tej inwestycji jest zwiększenie bezpieczeństwa na przejściu granicznym – powiedział Maciej Żywno, wojewoda podlaski podczas konferencji podsumowującej projekt. Odbyła się ona w ubiegłym tygodniu. – Dzięki temu będzie można powstrzymać przemyt, ale też nie dopuścić np. do przewozu środków niebezpiecznych.

Modernizacja kolejowego przejścia granicznego w Kuźnicy polegała przede wszystkim na budowie systemu monitoringu dla obszarów wymagających specjalnego nadzoru (na słupach oświetleniowych zainstalowano 135 kamer tzw. dualnych, tzn. przełączających się samoczynnie na tryb pracy nocnej i dziennej) oraz budowie kontenerowego zaplecza dla straży granicznej.

Realizacja projektu zapewnia dostosowanie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej do wymogów porozumienia z Schengen. Z uwagi na usytuowanie, przez obszar ten przebiega ważny szlak komunikacyjny o znaczeniu międzynarodowym. Po modernizacji nastąpiło wzmocnienie przejścia, co usprawniło jego funkcjonowanie.

To inwestycja, która pozwoli nam zarówno na skuteczne ściganie przemytników, zapewni bezpieczeństwo dla naszych funkcjonariuszy i zagwarantuje legalny przepływ towaru w ramach wspólnoty – powiedział Maciej Fiłończuk, zastępca dyrektora Izby Celnej w Białymstoku. Jak dodał, dworzec położony w okolicy przejścia do tej pory nie był monitorowany. Zainstalowanie tam kamer, to milowy krok w zwalczaniu przemytu.

Wartość zrealizowanego projektu wyniosła 10 mln 039 tys. 536 zł, w tym finansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansów – 8 mln 533 tys. 606 zł. Inwestycję zakończono 30 grudnia 2010 r. W ubiegłym roku przejście to przekroczyło 154 tys. podróżnych. To o około 55 procent więcej niż w 2009 r. Z roku na rok wzrasta tam też liczba przewożonych składami towarów.

Czytaj więcej o:
  • celnicy
  • inwestycja
  • Kuźnica Białostocka
  • przejście graniczne w Kuźnicy Białostock
  • przejście kolejowe
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy pozytywnie oceniasz wynik wyborów samorządowych w Sokółce?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 90.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.