Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez seksu. "Dam ci wszystko to co lubię, ale siebie dam po ślubie"

Urszula Gronostajska
Agnieszka i Karol z Białegostoku są parą od ponad 1,5 roku. W sierpniu planują ślub. Do tego czasu chcą pozostać w związku bez seksu.
Agnieszka i Karol z Białegostoku są parą od ponad 1,5 roku. W sierpniu planują ślub. Do tego czasu chcą pozostać w związku bez seksu.
"Dam ci wszystko to co lubię, ale siebie dam po ślubie" - to hasło przewodnie spotkania zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Opinia

Opinia

ks. Dariusz Tułowiecki, socjolog:
- Z polskich badań dotyczących seksualności młodych wynika, że mamy do czynienia z niejakim "obniżeniem moralności", przy czym odnosi się to w większym stopniu do młodych dziewcząt niż chłopców. Obecnie średnia wieku inicjacji seksualne to 17 lat. Około 3 proc. trzynastolatek jest już po pewnych przejściach seksualnych. Obniżenie poziomu moralności socjolodzy tłumaczą wyzwolenie seksualnym kobiet.

Czystość przedślubna była głównym tematem debaty, na którą w piątkowy wieczór do auli II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży przybyło ponad 300 młodych osób. Zaproszeni goście dyskutowali o czystości i życiu w rodzinie w oparciu o wiarę chrześcijańską.

Świadectwo czystej miłości
- Chcemy opowiedzieć o tym jak wielkie znaczenie ma dla nas zachowanie czystości przedmałżeńskiej - mówią Agnieszka i Karol z Białegostoku, narzeczeni, którzy dali świadectwo czystej miłości.

Para spotyka się ze sobą już od ponad roku. Od początku byli przekonani, że z seksem poczekają do ślubu. Są osobami wierzącymi i to bardzo pomaga im wytrwać w ich postanowieniu.

Narzeczeni nie są pierwszymi, którzy decydują się czekać. Niezwykle popularne stało się ostatnio wytrwanie w czystości aż do dnia zawarcia małżeństwa.

- W USA jest teraz moda na czystość - stwierdza ks. Dariusz Tułowiecki. - Z badań wynika, że swoistą receptą na udane małżeństwo jest głęboka religijność i czystość przedślubna. Nie ma wtedy problemów z rozpadem małżeństw - dodaje.

Chrześcijańska wizja rodziny
Piątkowe spotkanie odbyło się w ramach projektu dotyczącego serii debat, publicznych dyskusji z udziałem młodzieży i specjalistów. Celem takich spotkań i dyskusji jest inspirowanie młodych do przemyśleń i zwrócenie uwagi na chrześcijańską wizję narzeczeństwa i rodziny.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży od października ub.r. angażuje młode osoby do odpowiedzialności za siebie i Kościół w ramach peregrynacji relikwii bł. Karoliny Kózkówny, patronki KSM.

Stowarzyszenie organizuje "Debaty Walentynkowe" także w Ostrołęce i Kolnie.

- Chcemy sprawić, aby to komercyjne święto nabrało chrześcijańskiego wymiaru - podkreśla ks. Robert Śliwiecki, asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna