Łomża. To część historii naszego miasta

Dodano: 17 lutego 2011, 21:14 Autor:

Sztandar 59. pułku został odnaleziony w muzeum bitwy nad Bzurą.
Na sztandarze 59. Pułku Piechoty Wielkopolskiej znajduje się herb Łomży (na górnym zdjęciu) oraz data wyzwolenia miasta spod okupacji bolszewickiej

Na sztandarze 59. Pułku Piechoty Wielkopolskiej znajduje się herb Łomży (na górnym zdjęciu) oraz data wyzwolenia miasta spod okupacji bolszewickiej

Sztandar 59. pułku piechoty, którego współfundatorem byli mieszkańcy Łomży, teraz dumnie prezentuje się w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej.

Sztandar nie może wpaść w ręce wroga”. Słowa te często padały w czasie kampanii wrześniowej. Taki los spotkał także sztandar 59. Pułku Piechoty Wielkopolskiej, który nierozerwalnie związany jest z Łomżą.

Dar mieszkańców
22 sierpnia 1922 roku prezydent RP Stanisław Wojciechowski wręczył 59. pułkowi piechoty sztandar. Jednym z jego fundatorów byli mieszkańcy Łomży, którą żołnierze pułku wyzwolili spod bolszewickiej niewoli. Znalazło to swoje odzwierciedlenie na płacie, gdzie wyhaftowano datę 22 sierpnia 1920 (dzień wyzwolenia Łomży) oraz herb naszego miasta.

I to właśnie pod tym sztandarem 59. pułk wyruszył do boju we wrześniu 1939 roku. Podczas bitwy nad Bzurą żołnierze, chcąc uchronić go przed wpadnięciem w niemieckie ręce, zakopali go.

Najcenniejsza pamiątka
Sztandar został odnaleziony w połowie lat 80. i przekazany Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Tam też odnaleźli go pracownicy urzędu miasta, którzy poszukują historycznych pamiątek związanych z Łomżą.

– Podczas poszukiwania wiadomości o 59. pułku w Internecie natrafiliśmy na infromację, że sztandar znajduje się w muzeum w Sochaczewie – wyjaśnia Wawrzyniec Kłosiński z biura prasowego ratusza. – Skontaktowaliśmy się z nim i otrzymaliśmy zdjęcia płat. Dzięki temu mamy pewność, że rzeczywiście jest to sztandar 59. pułku. W tej chwili nie ma jednak najmniejszej możliwości sprowadzenia go do Łomży, gdyż jest to jeden z najcenniejszych eksponatów muzeum – dodaje Kłosiński.

Akordeon gra jak dawniej
W sierpniu ubiegłego roku do Łomży trafiła inna pamiątka związana z historią naszego miasta. To akordeon pułkowej orkiestry 33. Pułku Piechoty Strzelców Kurpiowskich, będący darem od marszałka Józefa Piłsudskiego. Instrument wymagał renowacji i już przeszedł niezbędny remont.

– Wstawiono brakujące klawisze oraz poddano konserwacji miech akordeonu i paski – tłumaczy st. sierż. sztab. Andrzej Soszyński, opiekun Izby Pamięci 1. Batalionu Remontowego.

Czytaj więcej o:
  • historia
  • Łomża
  • pułk
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy interesujesz się historią Łomży?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 56.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.