Kaziuki Suwałki. To największy jarmark w tej części kraju [FOTO]

Dodano: 6 marca 2011, 15:17

Palmy, pisanki, drewniane diabły i gliniane anioły oraz litewskie przysmaki można było kupić w niedzielę na Suwalskim Kaziuku, największym takim jarmarku w północno-wschodniej Polsce.

"Kaziuk Suwalski, jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach" organizowany jest przy parafii p.w. św. Kazimierza Królewicza od 12 lat. Jarmark odbywa się na jednej z suwalskich ulic. W tym roku było ponad 100 straganów, a kupujących - tysiące.

Handlujący przyjechali ze swoimi wyrobami z Podlasia, Mazur i Litwy. Z Lipska nad Biebrzą przyjechały twórczynie pisanek. W tym roku miały pisanki malowane na jajkach kurzych, gęsich i strusich. Najchętniej sprzedawały się pisanki na kurzych wydmuszkach.

Genowefa Sztukowska z Lipska maluje pisanki od 42 lat. Powiedziała PAP, że twórczynie z Lipska mają swoje oryginalne wzory, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

"Naszym wzorem jest słoneczko lub półsłoneczko dookoła obmalowane gałązkami. To nasz znak rozpoznawczy" – dodała Sztukowska. Według niej, te wzory najlepiej sprzedają się przed Wielkanocą. Robi też bardziej kolorowe pisanki na Boże Narodzenie, z zawieszką na choinkę.

Na suwalskim kiermaszu można było kupić także litewski ciemny chleb, wędliny z Litwy, nalewki, sękacze, sery, miody, babkę ziemniaczaną oraz wiele rodzajów ciast wielkanocnych. Było także kilka stanowisk kowalskich, m.in. z krzyżami i ozdobami religijnymi.

"Cieszę się, że nasz Suwalski Kaziuk tak się rozprzestrzenia. To oznacza, że ta piękna tradycja przyjmuje się od kilkunastu lat i jest coraz większe zainteresowanie kupców i mieszkańców" – powiedział na rozpoczęciu jarmarku prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. W tym roku władze musiały zamknąć ruch wokół kościoła św. Kazimierza Królewicza, bo straganów było dużo więcej niż w poprzednich latach.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • impreza
  • jarmark
  • Kaziuki
  • Kaziuki Suwałki
  • Suwałki
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Piękna i młoda. Znana w całym kraju. Jest od nas [POZNAJ]

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy interesuje Cię sprawa budowy obwodnicy Suwałk?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 99.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.