Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja! Gaz łupkowy odkryty na Suwalszczyźnie!

Ireneusz Sewastianowicz
Największym naszym bogactwem są rudy żelaza, ale ucieszyłem się, gdy usłyszałem o gazie łupkowym. Trzeba nie zwlekać z jego eksploatacją. To szansa dla paru gmin – pokazuje ne mapie Jerzy Ząbkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Samorządna Suwalszczyzna.
Największym naszym bogactwem są rudy żelaza, ale ucieszyłem się, gdy usłyszałem o gazie łupkowym. Trzeba nie zwlekać z jego eksploatacją. To szansa dla paru gmin – pokazuje ne mapie Jerzy Ząbkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Samorządna Suwalszczyzna.
Największe złoża gazu łupkowego, wbrew dotychczasowym informacjom, wcale nie znajdują się na Pomorzu.

Fachowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego twierdzą, że znacznie bardziej "energetyczna" jest Suwalszczyzna i tu należy rozpocząć eksploatację. O koncesję na prowadzenie wierceń w gminach Szypliszki, Wiżajny, i Rutka-Tartak obecnie zabiegają dwie amerykańskie firmy.

Deklarują, że do wydobycia mogą przystąpić nie później niż za pięć lat.

- Musimy wykorzystać szansę, jaką dla Polski stwarzają złoża gazu łupkowego - publicznie przed kilkoma dniami zdeklarował się premier Donald Tusk.

Dzięki wiecznej zmarzlinie
Ekipa geologów pojawiła się na Suwalszczyźnie w lecie ubiegłego roku. Prowadzili odwierty w okolicach Udryna i Szypliszek. Na specjalnej konferencji prasowej poinformowano wówczas o odkryciu na głębokości 357 metrów tzw. wiecznej zmarzliny, której istnienia nie stwierdzono dotąd nigdzie w Europie (tylko na Syberii i na Alasce).

- Pochwaliliśmy się, bo to była naukowa sensacja - mówi dr Michał Małkowski z Polskiego Instytutu Geologicznego. - Natomiast z drugą rewelacją poczekaliśmy na fachowe ekspertyzy. Nie chcieliśmy nikogo wprowadzać w błąd.

Teraz już są wyniki. Tuż pod zmarzliną kryją się najbogatsze w Polsce, a może i w Europie, złoża gazu łupkowego. Prawdopodobnie obejmują swoim zasięgiem niemal cały obszar gmin Szypliszki, Rutka-Tartak i Wiżajny.

Amerykanie gotowi
Ostatnie formalności, które pozwolą najpierw na próbne odwierty, a później na eksploatację złóż, załatwiają przedstawiciele koncernu Texas Gas Corporation. Fachowcy już w połowie miesiąca, ze specjalistycznym sprzętem, wybierają się na Suwalszczyznę. Podobno wyniki badań, jakie przeprowadził Państwowy Instytut Geologiczny, zrobiły na nich ogromne wrażenie i za wszelką cenę chcą, aby nie wyprzedziła ich konkurencja.

- Coś słyszałem o wydobywaniu gazu u nas. Trzeba się cieszyć, bo to ogromna szansa dla gminy - uważa Jan Racis, wójt Rutki-Tartak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna