Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Artykuł

Przed zajściem w ciążę warto wykonać zalecane badania

Dodano: 2 sierpnia 2011, 8:00

Zdrowie rodziców też jest ważne.

Z dr. Arturem Nowakiem, specjalistą ginekologii i położnictwa z Polikliniki Gienkologiczno-Położniczej Arciszewscy rozmawia Agnieszka Zalewska.

Lekarze zalecają kobietom w ciąży łykanie kwasu foliowego. Kiedy trzeba zacząć to robić?
– Najkorzystniej rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego trzy miesiące przed planowaną ciążą i zakończyć z upływem pierwszego trymestru. Jego niedobór w organizmie kobiety może być przyczyną ryzyka wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Udowodniono, że przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby.

Czy na zajście w ciążę ma wpływ waga przyszłej mamy? Wcześniej warto przejść na dietę odchudzającą albo przytyć?
– Kobiety planujące ciążę powinny zadbać o odpowiednią wagę. Przyszłe mamy z nadwagą czują się ociężałe, mniej sprawne fizycznie i szybciej się męczą. Ponadto otyłość sprzyja powikłaniom i stanowi utrudnienie podczas porodu. Niedowaga u kobiet także nie jest wskazana. Wiąże się z ryzykiem urodzenia dziecka z niską wagą i wpływa negatywnie na jego dalszy rozwój. Niedożywione maluchy częściej zapadają na schorzenia sercowo-naczyniowe oraz cukrzycę. Swoją wagę należy skontrolować już kilka miesięcy przed planowaną ciążą, a jeżeli odbiega od normy, zacząć ją odpowiednio regulować.

Jakie przyszła mama powinna wykonać badania?
– Przed planowaną ciążą należy udać się do lekarza ginekologa w celu wykonania badań kontrolnych, pobrania cytologii i zrobienia USG narządu rodnego. Pozwala to wykryć nieprawidłowości, które mogą stanowić przeszkodę w zajściu w ciążę. Zaleca się również wykonanie posiewu bakteriologicznego z pochwy i szyjki macicy w celu wykrycia ewentualnego zapalenia.
Z badań laboratoryjnych warto przed ciążą wykonać: morfologię krwi umożliwiającą wykrycie niedokrwistości i podjęcie ewentualnego leczenia, badanie ogólne moczu wykrywające choroby dróg moczowych, grupę krwi z czynnikiem Rh wykluczającą niezgodność grupową krwi przyszłych rodziców, przeciwciała przeciwko różyczce, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i chorobom odzwierzęcym (toksoplazmo- zie i cytomegalii), test na kiłę (nierozpoznana może zagrażać zdrowiu dziecka).

No właśnie – toksoplazmoza. Przyjęła się opinia, że to koty są głównymi nosicielami tej choroby. Czy kobiety w ciąży powinny unikać tych zwierząt?
– Koty są nosicielami pierwotniaka powodującego toksoplazmozę – chorobę wywołującą poronienia lub wady wrodzone dziecka. Jednak nie każdy kot jest nosicielem tej choroby. Można mieć kontakt z kotami całe życie, ale – zachowując odpowiednią higienę – nie przebyć tego zakażenia. Chcąc mieć absolutną pewność, warto przebadać swojego kota u weterynarza, a także sprawdzić własną odporność na tego pierwotniaka poprzez ocenę poziomu przeciwciał we krwi.

Czy przyszły tato też powinien się przygotować? Na jakie badania powinien się zgłosić?
– Poczęcie dziecka to zasługa dwóch osób. Dlatego zdrowie i tryb życia przyszłego ojca dziecka są równie ważne, jak przyszłej matki. Ograniczenie lub rezygnacja z używek, właściwa dieta, ewentualna suple-mentacja witaminowa, jak i uprawianie sportu może korzystnie wpłynąć na jakość nasienia i ułatwić poczęcie dziecka.

Czytaj więcej o:
  • badania
  • ciąża
  • dziecko
  • rodzice
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.