Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed zajściem w ciążę warto wykonać zalecane badania

sxc.hu
sxc.hu
Zdrowie rodziców też jest ważne.

Z dr. Arturem Nowakiem, specjalistą ginekologii i położnictwa z Polikliniki Gienkologiczno-Położniczej Arciszewscy rozmawia Agnieszka Zalewska.

Lekarze zalecają kobietom w ciąży łykanie kwasu foliowego. Kiedy trzeba zacząć to robić?
- Najkorzystniej rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego trzy miesiące przed planowaną ciążą i zakończyć z upływem pierwszego trymestru. Jego niedobór w organizmie kobiety może być przyczyną ryzyka wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Udowodniono, że przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby.

Czy na zajście w ciążę ma wpływ waga przyszłej mamy? Wcześniej warto przejść na dietę odchudzającą albo przytyć?
- Kobiety planujące ciążę powinny zadbać o odpowiednią wagę. Przyszłe mamy z nadwagą czują się ociężałe, mniej sprawne fizycznie i szybciej się męczą. Ponadto otyłość sprzyja powikłaniom i stanowi utrudnienie podczas porodu. Niedowaga u kobiet także nie jest wskazana. Wiąże się z ryzykiem urodzenia dziecka z niską wagą i wpływa negatywnie na jego dalszy rozwój. Niedożywione maluchy częściej zapadają na schorzenia sercowo-naczyniowe oraz cukrzycę. Swoją wagę należy skontrolować już kilka miesięcy przed planowaną ciążą, a jeżeli odbiega od normy, zacząć ją odpowiednio regulować.

Jakie przyszła mama powinna wykonać badania?
- Przed planowaną ciążą należy udać się do lekarza ginekologa w celu wykonania badań kontrolnych, pobrania cytologii i zrobienia USG narządu rodnego. Pozwala to wykryć nieprawidłowości, które mogą stanowić przeszkodę w zajściu w ciążę. Zaleca się również wykonanie posiewu bakteriologicznego z pochwy i szyjki macicy w celu wykrycia ewentualnego zapalenia.
Z badań laboratoryjnych warto przed ciążą wykonać: morfologię krwi umożliwiającą wykrycie niedokrwistości i podjęcie ewentualnego leczenia, badanie ogólne moczu wykrywające choroby dróg moczowych, grupę krwi z czynnikiem Rh wykluczającą niezgodność grupową krwi przyszłych rodziców, przeciwciała przeciwko różyczce, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i chorobom odzwierzęcym (toksoplazmo- zie i cytomegalii), test na kiłę (nierozpoznana może zagrażać zdrowiu dziecka).

No właśnie - toksoplazmoza. Przyjęła się opinia, że to koty są głównymi nosicielami tej choroby. Czy kobiety w ciąży powinny unikać tych zwierząt?
- Koty są nosicielami pierwotniaka powodującego toksoplazmozę - chorobę wywołującą poronienia lub wady wrodzone dziecka. Jednak nie każdy kot jest nosicielem tej choroby. Można mieć kontakt z kotami całe życie, ale - zachowując odpowiednią higienę - nie przebyć tego zakażenia. Chcąc mieć absolutną pewność, warto przebadać swojego kota u weterynarza, a także sprawdzić własną odporność na tego pierwotniaka poprzez ocenę poziomu przeciwciał we krwi.

Czy przyszły tato też powinien się przygotować? Na jakie badania powinien się zgłosić?
- Poczęcie dziecka to zasługa dwóch osób. Dlatego zdrowie i tryb życia przyszłego ojca dziecka są równie ważne, jak przyszłej matki. Ograniczenie lub rezygnacja z używek, właściwa dieta, ewentualna suple-mentacja witaminowa, jak i uprawianie sportu może korzystnie wpłynąć na jakość nasienia i ułatwić poczęcie dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna