Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Ełk Artykuł

Nowa galeria handlowa i stylowe kamieniczki [ZOBACZ]

Dodano: 30 sierpnia 2011, 8:05 Autor:

Budynki układać się będą w kształt litery U. Centralnym punktem ma być duży plac z elementami zieleni. Dookoła znajdować się będzie rząd kamieniczek, budynek byłych koszar i galeria.

Budynki układać się będą w kształt litery U. Centralnym punktem ma być duży plac z elementami zieleni. Dookoła znajdować się będzie rząd kamieniczek, budynek byłych koszar i galeria.

Ełk zmieni się nie do poznania!
Przeczytaj więcej

Galeria handlowa, plac z fontannami i szereg stylowych kamieniczek – tak wyglądać ma Brama Mazur czyli nowa "starówka” Ełku. Jeżeli podczas dzisiejszej sesji rady miasta samorządowcy zaakceptują plan zagospodarowania przestrzeni dla tej części miasta, ratusz rozpocznie sprzedaż gruntów. Na wiosnę mogłyby ruszyć pierwsze prace.

Dziś o losie Bramy Mazur zdecydują radni

– Ten obszar cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. To bardzo atrakcyjne grunty, położone blisko dworca i małej obwodnicy miasta. Można spodziewać się, że cena gruntów będzie wynosić nawet 1 tys. złotych za metr kwadratowy – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Jak duży to będzie zastrzyk dla miejskiego budżetu, nietrudno sobie wyobrazić. Obszar bowiem, na którym znajdować się będzie Brama Mazur zajmuje ponad 6 hektarów.

Sprzedaż gruntów rozpocznie się, gdy tylko ełccy radni zatwierdzą plan zagospodarowania przestrzeni. Jeżeli, co bardzo prawdopodobne, teren uda się szybko sprzedać, pierwsze prace mogłyby ruszyć już wiosną przyszłego roku.
Nawet teraz pokoszarowy teren nie leży odłogiem.

Miasto remontuje byłe koszary, które znajdują się na rogu ul. Armii Krajowej i Dąbrowskiego. Prawdopodobnie w styczniu przyszłego roku zmieni się on w blok komunalny. Obecnie trwają prace nad zagospodarowaniem przyległego terenu. – Myślę, że to będzie jedna z piękniejszych kamienic w naszym mieście – dodaje Andrukiewicz.

Galeria, plac, kamienice

Projekt nowej "starówki” Ełku powstał dwa lata temu. To efekt konkursu, jaki ratusz przygotował razem ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Najciekawszą zdaniem jury koncepcję przygotowała warszawska pracownia Architecture.

Pokoszarowy teren podzielony będzie na kilka sektorów. Od strony budynków należących do firmy Rydzewski staną malownicze kamieniczki. Na ich parterze znajdować się będą sklepy i firmy usługowe. Drugim będą byłe koszary, w których znajdzie się 55 mieszkań o powierzchni od 40 do 80 mkw.

Kolejny sektor stanowić będzie galeria handlowa u zbiegu ulic Kościuszki i Dąbrowskiego. Już dziś jego budową zainteresowane są trzy firmy. – Oczekujemy, że właściciel gruntów pod galerię zbuduje również ogólnodostępne parkingi podziemne oraz plac z fontannami i zielenią – dodaje Tomasz Andrukiewicz. – Jeden z budynków chcemy także przeznaczyć na usługi o charakterze kulturalno-rozrywkowym.

Czytaj więcej o:
  • Ełk
  • galeria
  • nowa starówka
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Nasze budynki zdobyły uznanie

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy jesteś dumny(a), że mieszkasz w Ełku?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 60.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.