Wystawa Koni Sokólskich w Suchowoli. Byliśmy tam. Obejrzyj zdjęcia

Dodano: 13 września 2011, 19:13 Autor:

Artur Turel z ogierem Wezyr, który zdobył trzecie miejsce. Pan Artur hoduje obecnie 41 koni.

Artur Turel z ogierem Wezyr, który zdobył trzecie miejsce. Pan Artur hoduje obecnie 41 koni.

Ikar, Wedel, Wezyr oraz Uncja, Iryska, Baszta – tak nazywają się ogiery i klacze, które zajęły czołowe miejsca na Powiatowej Wystawie Koni Sokólskich w Suchowoli. Imprezę zorganizowano w minioną niedzielę.

Suchowolska targowica po raz kolejny była świadkiem Wystawy Koni Sokólskich. Przeważnie odbywa się ona w tym miejscu raz do roku. Tym razem prezentację dorobku hodowców koni połączono z dożynkami powiatowo-gminnymi, których uczestnicy zjechali do Suchowoli w niedzielę.

Bez konika ani rusz

Podczas wystawy jurorzy ocenili 12 klaczy i 11 ogierów. Konie należały do hodowców z terenu powiatu sokólskiego oraz augustowskiego.

– W gminie Suchowola mamy obecnie zarejestrowanych 52 hodowców. Dla jednych to dużo, dla innych – mało. Każdy ocenia po swojemu. Według mnie, nie mamy powodów do narzekań – mówi Tadeusz Zaniewski, prezes Terenowego Koła Hodowców Koni w Suchowoli. – Zawsze powtarzam, że jeżeli ktoś chce się trudnić taką hodowlą, musi mieć... sporego konika do koni – dodaje Tadeusz Zaniewski.
Obecnie na terenie powiatu sokólskiego działają trzy Terenowe Koła Hodowców Koni – w Sokółce, Dąbrowie Białostockiej i Suchowoli.

Liczą na dopłaty

Wśród uczestników wystawy byli Teresa i Andrzej Osakowicz, hodowcy z Podgrodziska koło Suchowoli.
– Konie sokólskie hodował mój teść, a teraz my kontynuujemy tradycje rodzinne – mówią. – Zaczynaliśmy 20 lat temu. Obecnie mamy 13 koni i staramy się uczestniczyć w każdej wystawie.
Henryk Babicz, hodowca z miejscowości Stodolne w gminie Sokółka przyznaje, że ostatnio wzrosło zainteresowanie tymi zwierzętami.

– Wynika to z faktu, iż rasa sokólska została uznana za rasę zachowawczą. Za klacz można uzyskać dopłatę w wysokości 1.500 zł rocznie – wyjaśnia Henryk Babicz.

Ikar nie miał równych

Decyzją komisji, pierwsze miejsce wśród klaczy zdobyła Uncja z hodowli Piotra Piluka z Laudańszczyzny koło Suchowoli. Druga lokata przypadła dla klaczy Iryska Wojciecha Jaroszewicza z Suchowoli. Trzecia była natomiast Baszta Henryka Babicza.

– Baszta ma 18 lat. Jej matka Taka była czempionką na Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Warszawie w 1992 roku – mówi hodowca z miejscowości Stodolne.

W kategorii ogierów równego sobie nie miał Ikar, należący do Jerzego Giedrojcia z podsuchowolskiej wsi Czerwonka.

– To pięcioletni ogier, który wcześniej zdobył już czempionat na wystawie w Mońkach. Ikar jest jednym z 20 koni, które obecnie hoduję – mówi Jerzy Giedrojć.

Drugie miejsce zajął Wedel Marka Iwanickiego ze Sztabina. Trzecią lokatę komisja przyznała dla ogiera Wezyr z hodowli Artura i Leszka Turelów z Laudańszczyzny.

– Ojciec Wezyra pochodzi ze Szwecji. Kilka lat temu przydzielono go do stada ogierów w Kętrzynie. Wezyr ma trzy lata – mówi Artur Turel.

Czytaj więcej o:
  • koni
  • sokólskich
  • Suchowola
  • wystawa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Kierowca potrącił pieszego na przejściu. Pieszy był pijany

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy robisz zakupy na ryneczku w centrum Sokółki?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 100.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.